Orijentacija pomoću kompasa

• 58 replies
  • 14830 views
*

Offline Gorštak

• 3278
  • 10
  • Spol: Muški
Orijentacija pomoću kompasa
« u: 09 Lipanj , 2014, 22:55 »
Evo teme, nadam se da će pasti kakvi konkretni i korisni savjeti  :goodday:
« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »

*

Offline poljičanin

• *
  • 1688
  • 15
Re: Orijentacija pomoću kompasa
« Odgovori #1 u: 09 Lipanj , 2014, 23:28 »
Pa evo, da ja onda opet zalijepim isti link:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ... ovidom.htm

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #2 u: 09 Lipanj , 2014, 23:32 »
Oduvijek sam mrzio azimute i računanje  :glavauzid:
Meni kad se negdje orijentiram, dosta mi je da znam gdje su koje strane svijeta jer rijetko idem na nepoznat teren.
Ali jako je koristan link, možda naučim i azimute  :D
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline poljičanin

• *
  • 1688
  • 15
« Odgovori #3 u: 09 Lipanj , 2014, 23:32 »
Prije nego što pođemo dalje, nekako bi bilo dobro, zapravo osnovni preduvjet, da imaš zemljovid trena na kojem ćeš vježbati orijentaciju.

Usput, kakav kompas imaš, odnosno kolika mu je podjela, to je jako važno?

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #4 u: 09 Lipanj , 2014, 23:37 »
Vježbat ću po Moslavačkoj gori, malo znam teren i isprintat ću si topo i satelitske karte.

Imam M53 (valjda je to oznaka, JNA kompas od starog)
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline poljičanin

• *
  • 1688
  • 15
« Odgovori #5 u: 10 Lipanj , 2014, 00:24 »
Za stvarnu orjentaciju po zemljovidu, bilo bi najbolje imati vojnu kartu, izdaju se u omjerima:

1: 25 000
1: 50 000
1: 100 000,

i u većim mjerilima, ali ta nas se mjerila nimalo ne tiču za orijentaciju u prostoru.
Jako je važno imati baš tu kartu, zbog mjerenja udaljenosti: npr. 4 cm na karti odgovara udaljenosti od 1 km, ako je karta 1: 25 000. S katrama bez mjerila, to nije moguće izmjeriti. Imate po internetu karte u omjeru 1: 25 000, ali bi ih trebalo isprintati u točnom odnosu s obzirom na original.

Zašto nam je važna podjela na kompasu?

Uobičajene su tri vrste mjerila na kompasu:

360 (kutni stupnjevi)
60 (tisućiti po standardu Varšavskog pakta, odnosno danas Rusije)
64 (tisućiti po NATO standardu)

Dobro, što su kutni stupnjevi, to znamo, krug je podjeljen na 360 stupnjeva. Ali, što su to tisućiti?

Da vas sada ne davim s radijanima, pojednostaviti ću vam: stanete na veliku livadu. I sada ucrtate krug, vi ste u središtu kruga, a svaka točka kružnice od vas je udaljena 1 km (radijus je 1 km). Ako na toj kružnici vidite betonski blok veličine 1 m x 1m x 1m, njegova širina će vam biti 1 tisućiti.

Zapravo, mi uzimamo da je jedan tisućiti, ali nije baš posve točno (krug ima 6283 tisućitih), pa se onda zaokružilo na 60, odnosno na 64 (u RH, odnosno u HV, kako je u NATO-u, koristi se podjela na 64).

Ovo dolje je kutna mrežica koja podupire sva tri mjerila, i trebalo bi je isprintati na folju, po mogućnosti laserskim printerom. Trealo bi pronaći neko bolje izdanje, i imam ga, ali moram malo prokopati po svojoj pismohrani.

Pogledajte sada tamo gdje je markirani kut s oznakom 1:25000. On bi morao isprintan biti točno 4 x 4 cm. Ako je to u redu, onda na karti pomoću tog kuta mjerite izravno udaljenost u metrima.

*

Offline Preppy

• *
  • 3856
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #6 u: 10 Lipanj , 2014, 08:53 »
Ja sam koristio marš-kompas. Oni prozirni koji se koriste u kombinaciji sa topo-kartama.
Kako to otprilike funkcionira ima ovdje na 6:35

[youtube:lrpi4d68]_aQ1uLKA_AI[/youtube:lrpi4d68]

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #7 u: 10 Lipanj , 2014, 08:54 »
Mislim da su mu potrebne osnove orijentacije. Odredivanje azimuta i kretanje po njemu
Wake early if you want another man\'s life or land.
No lamb for the lazy wolf.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Preppy

• *
  • 3856
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #8 u: 10 Lipanj , 2014, 11:11 »
Pa nije to neka znanost.

Imaš dvije vrste kompasa. Marš (na Njemački se zove Marsch Kompass, pa sam preuzeo tu riječ - ako netko stručni naziv zna, neka me ispravi) kompas i kompas za karte. Ja imam kompas za karte, pa sam u prijašnjem tekstu krivo napisao.

Razlika je u tome da marš kompas koristiš primarno u hodu i lociranju svoje pozicije kao i važnih orijentacijskih točki u skladu sa kartom. Ali je njegova jakost precizno lociranje azimuta do neke specifične točke ili tvoj položaj prema njoj.

MARŠ KOMPAS

Večina njih ima spravu za točno mjerenje stupnjeve prema naciljanoj točki. Neki imaju i zrcalo preko kojeg možeš točne stupnjeve očitati. U biti je napravljen da se može na brzinu izvadit i pogledat smjer tj. položaj prema jednoj točki.

KOMPAS ZA KARTE

Kompas za karte je drugačiji. Izgleda kao ravnalo sa najčestim mjerama topografskih karata 1:25 000 ili 1:50 000. Na njemu su ucrtane udaljenosti sa obzirom na mjerilo karte. Pretpostavljam da svi znate kaj je mjerilo.
Također ima i šablone preko koji možeš crtati simbole na kartu (trokute, krugove, kvadrate) - barem moj ima. Takav kompas je primarno za korištenje sa kartama. Ucrtaš rutu koji sljediš sa očitavanjem daljine i azimuta (stupanj u kojem moraš hodat). Sa njim je već teže odredit točan stupanj prema jednoj specifičnoj točki (bez karte), jer nemaš pomagalo u obliku nišana ili zrcala.
Ali pak, jednostavno ga je koristit u sklopu sa kartom i određivanje daljnjeg kretanja.

KOMBINACIJA KOMPASA ZA KARTE I MARŠ KOMPASA

Postoji i kombinacija oba kompasa. Kompas za karte sa pomagalom zrcala za točno mjerenje azimuta do jedne točke.

ODREĐIVANJE POZICIJE

Eto sad smo več malo dalje. Ako si u terenu i imaš kartu terena i želiš točno znati gdje si, potražiš horizont za specifične točke (npr. toranj crkve, odašiljači, vrhovi brijega itd). I te točke moraš naći na karti. Sada uzmeš kompas (najlijepše sa marš kompasom) i naciljaš tu točku.

Sada uzmeš kutomjer (u ovom slučaju je najbolje imati i marš kompas i kompas za karte, jer kompas za karte možeš koristit i kao kutomjer) i potegneš kontra azimut od te točke (kontra azimut = ako očitani stupanj više od 180, oduzmeš 180. Ako manji, dodaš). Npr, ciljaš toranj na 354, ucrtaš na karti pravac od tornja prema 174.

To isto napraviš sa jednom drugom točkom. Najbolje da je veliki kut između tih točaka da imaš što precizniji rezultat. A možeš i sa tri točke da od prilike potvrdiš mjerenje.

I tamo gdje se pravci sjeku je tvoja pozicija.

KORIŠTENJE KOMPASA ZA KARTE

[attachment=0:1an440xc]kompas.jpg[/attachment:1an440xc]

Kompas za karte je jako verzatilan instrument. Ako ga imaš u kombinaciji sa pomogalaom očitavanja azimuta prema točki u prirodi, imaš sve.

Kako odrediti pravac kretanja prema točki na karti?

Uzmeš kompas i staviš ravnalo 1 od svoje pozicije do željene pozicije. Nakon toga okreneš stupnjeve 2 tako da se crte 3 poklapaju sa crtama SJEVER JUG na karti. Očitaš pravac kretanja na oznaki stupnjeva (na sliki 44 stupnja). Sada okreneš kompas tako da se igla 5 poklopi sa oznakom sjever jug 4. Pravac kretanja je sada smjer strelice na kompasu 1.

Kako kartu usmjerit prema sjeveru?

Uzmeš kartu i staviš kompas na rub karte ili, ako imaš kompas za karte, staviš oznake sjever jug
na nju i prilagodiš kartu da se poklopi sa indikatorom sjever jug.

Zašto bi usmjerio kartu prema sjeveru?
Ako sjediš negdje i gledaš na neko selo ili na neki krajolik, usmjerena karta ti pruža isti pogled bez da moraš kartu vrtjet da imaš isti prikaz. Znači, staviš karto na tlo ili stol, usmjeriš ju i tako ju pustiš i ne diraš. Ona sada 1:1 prikazuje tvoju okolinu.

Nadam se da sam dosta toga objasnio, ako imate pitanja samo lupite  :D

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #9 u: 10 Lipanj , 2014, 11:57 »
Ja nemam nikakvu kartu ni kompas i znam se orijentirati prema nekim prirodnim znacajkama i onome sto vidim oko sebe. Ovisi sto vidim oko sebe, znam skoro tocan polozaj na kojemu se nalazim. Ako se ne varam, Recta je svicarski kompas :P  Njemacki kompasi su Silva i Sport modeli (ako se ne varam). Imas i Norveski Norcompas i finski Shunto. Mi u jamama koristimo Shunto jer ima podjelu na 0.5 stupnjeva.

Najlakse ti je vjezbati tako da uzmes kartu nekoga terena kojega vec poznajes, odredis par tocki na koje zelis doci i jednostavno krenes sa kompasom. Kompas je kao matematika-mozes slusati i gledati o njemu koliko god hoces, ali neces nista nauciti dok sam ne probas.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Preppy

• *
  • 3856
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #10 u: 10 Lipanj , 2014, 12:25 »
Citat: "Vikingr"
Ja nemam nikakvu kartu ni kompas i znam se orijentirati prema nekim prirodnim znacajkama i onome sto vidim oko sebe. Ovisi sto vidim oko sebe, znam skoro tocan polozaj na kojemu se nalazim. Ako se ne varam, Recta je svicarski kompas :P  Njemacki kompasi su Silva i Sport modeli (ako se ne varam). Imas i Norveski Norcompas i finski Shunto. Mi u jamama koristimo Shunto jer ima podjelu na 0.5 stupnjeva.

Najlakse ti je vjezbati tako da uzmes kartu nekoga terena kojega vec poznajes, odredis par tocki na koje zelis doci i jednostavno krenes sa kompasom. Kompas je kao matematika-mozes slusati i gledati o njemu koliko god hoces, ali neces nista nauciti dok sam ne probas.

Marš kompas (njem. Marsch Kompass) je vrsta kompasa a ne tvrtka.

Pa bilo bi i žalosno da za domaći teren trebaš kartu i kompas  :D Odi nekam u nepoznatu divljinu pa te bum videl bez karte i kompasa pa mi onda objasni kako ti vidiš svoj točan položaj na kojem se nalaziš ako si u nepoznatom terenu. Ja isto imam SUUNTO, ako misliš na SUUNTO, za SHUNTO neznam, nisam nikad čuo.
Podjelu na 0.5 stupnja? To prvi put čujem, kak to funkcionira? Meni je več podjela na 360 dosta i teško se očita pojedinačan stupanj. Ali onda još na 0.5?  :-

*

Offline Gorštak

• 3278
  • 10
« Odgovori #11 u: 10 Lipanj , 2014, 12:47 »
Poljicanin i CroPrepper eee to je to sta me zanimalo, sad to prenjet nekako u stvarnost .. moram nabavit neku kartu Medvednice i ovaj kompas za iscitavanje po kartama, i isprobat jel ide to meni ili ne  :D  :goodday:  karte su zakon, imo sam brdo karata koje je tata donesel iz Rata, i sad ne znam di su  :((  sve bi dal da ih imam ponovno, a bile su iz , korduna, slunja,like i istocne slavonije ... svaki bunar je ucrtanj u nju bil, ma sve svaka sitnica .. jesam glup bil  :facepalmxd: .. posto je otac bil u artiljeriji na 155 mm i kasnije 130 mm topu, bili su tam i azumitu i sve koridante

@ viking: jbt da sad novi clan na forumu, ja bi pomislil da imas 70 godina, i da si pravi Gorstak koji brat bratu vec 50 godina zivi sam u brdima, i stopio se s prirodom kad zivo znas od orjentacije do lova i ribolova itd.  :vertex_Schild_Smiley_LOL1:  :vertex_Schild_Smiley_LOL1:  :vertex_Schild_Smiley_LOL1:

*

Offline poljičanin

• *
  • 1688
  • 15
« Odgovori #12 u: 11 Lipanj , 2014, 14:43 »
Iako me Croprepper preduhitrio, i uglavnom sve rekao, ja ću se jo malo nadovezati.

Nismo spomenuli definiciju pojma: AZIMUT.

Azimut je kut koji zatvara smjer nekog objekta u prirodi u odnosu na sjever.
Ovo što Croprepper očitava je azimut.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1688
  • 15
« Odgovori #13 u: 11 Lipanj , 2014, 14:47 »
Sada ćemo objasniti čemu služi kutna mrežica.

Na ovom zemjovidu ćemo izabrati dvije točke prema kojima ćemo se orijentirati: crkvu Sv. Ante za koju je Croprepper uzeo azimut (315°), i vrh brda Glavica (48°).

« Zadnja izmjena: 08 Prosinac , 2016, 23:06 od poljičanin »

*

Offline poljičanin

• *
  • 1688
  • 15
« Odgovori #14 u: 11 Lipanj , 2014, 14:52 »
Postavimo sada na Sv. Antu središte koordinatne mrežice, a osi sjevera i juga, te istoka i zapada poravnako da budu paralelne s koordinatnim osima zemljovida. Naš azimut je 315°. Suprotni kut, ili obrnuti azimut, iznosi 135°, ne moramo ga izračunavati, nego samo produžimo azimut kroz ishodište, i vučemo ga dalje po karti. Običnop se probije rupica na sredini kutne mrežice i u nju stavi konac, pa to ide brzo i jednostavno.

« Zadnja izmjena: 08 Prosinac , 2016, 23:09 od poljičanin »

*

Offline poljičanin

• *
  • 1688
  • 15
« Odgovori #15 u: 11 Lipanj , 2014, 14:56 »
Sada isti postupak primjenimo i na Glavicu.

Kako je Croprepper rekao, u sjecištu tih dviju točaka se mi nalazimo. Kako je Zemljovid u mjerilu 1:25000, koordinatna mreža na zemljovidu je 4 X 4 cm, odnosno 1 km x 1 km. Tako sada možemo izmjeriti i našu udaljenost od Glavice. Putovi nikada nisu ravni, pa računanje udaljenosti putom od neke točke nije lako izmjeriti. Zato postoji naprava, koja se zove kurvimetar, kojom prelazimo put po karti, a on nam daje udaljenost u metrima. Kako je kurvimetar rijedak i skup, isto možemo postići koncem kojeg razvačimo po karti željenom rutom, i na kraju izmjerimo duljinu konca i pretvorimo je u udaljenost, jasno, u ovisnosti o mjerilu zemljovida.
« Zadnja izmjena: 08 Prosinac , 2016, 23:10 od poljičanin »

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #16 u: 11 Lipanj , 2014, 16:01 »
Citat: "Gorštak"
.. posto je otac bil u artiljeriji na 155 mm i kasnije 130 mm topu, bili su tam i azumitu i sve koridante

@ viking: jbt da sad novi clan na forumu, ja bi pomislil da imas 70 godina, i da si pravi Gorstak koji brat bratu vec 50 godina zivi sam u brdima, i stopio se s prirodom kad zivo znas od orjentacije do lova i ribolova itd.  :vertex_Schild_Smiley_LOL1:  :vertex_Schild_Smiley_LOL1:  :vertex_Schild_Smiley_LOL1:

I moj stari je bio za 155mm haubicom :)

Taj nacin orijentacije se zove priblizna orijentacija i uglavnom zavrsis pedesetak metara od mjesta gdje si mislio da ces doci, sto bi trebalo znaciti da uuopce nije precizno i dosta toga ovisi o tome kako pamtis neke prirodne oznake putem. Ako ne gledas neke oznake ili obiljezja putem-zagarantirano ti je gubljenje i naredna tri sata ces se pokusavati vratiti na stazu koja je 20 metara od tebe ali ju ne primjetis jer nisi pazio putem. Been there, done that.  :|

A jbga kad stalno sve radimo ovdje i onda znas pomalo od svega  :bigg:
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline poljičanin

• *
  • 1688
  • 15
« Odgovori #17 u: 11 Lipanj , 2014, 19:49 »
Spomenuo sam kurvimetar, za one koji se nisu sreli s njim, evo kako izgleda:

Na njemu je nekoliko podjela, za korištenje na zemljovidima različitih mjerila, npr. 1:25 000, 1:50 000 i 1:100 000. Neki imaju i tipku za resetiranje, odnosno postavljanje na nulu. Međutim, izgleda da sam u krivu što se tiče cijene, u Iglu športa im je cijena 49 kn. Nekad je to bilo jako skuplje.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1688
  • 15
« Odgovori #18 u: 26 Srpanj , 2014, 01:27 »
Spominjali smo prije tisućite, pa ćemo sada malo o njima i kako ih koristiti.

Dakle, postoji nešto što se zove „Topnički trokut“. Njime se mogu rješavati problemi u prostoru, uz pomoć kuta u tisućitim i poznate udaljenosti ili poznate visine.

[attachment=0:3d8m5xyg]topnički trokut.jpg[/attachment:3d8m5xyg]

1.)   m = km x 0-00

2.)   km = m :  0-00

3.)   0-00 = m : km

Evo kako to funcionira:
Uzmete ravnalo, udaljite ga 50 cm od oka, u vodoravnoj visini očiju, poravnajte početak milimetarske podjele s jedni rubom motrenog objekta, izbroji milimetre koji prekrivaju objekt i pomnoži s 2 (podjeli od 1 mm na ravnalu odgovaraju dva tisućita (0-02) na zemljištu), i dobiti ćemo kut u tisućitima.

Pretpostavimo kako smo izmjerili drveni telefonski stup, i on nam je visok 14 mm. Dakle, to množimo s 2 i dobijemo 0-28 tisućitih.

Znamo da je taj stup standardne visine 7 m.

Sada sve to uvrštavamo u topnički trokut, formula 2.):

Udaljenost u km = 7 m   /   0-28 tisućitih   =   0,25, odnosno 250 m.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1688
  • 15
« Odgovori #19 u: 26 Srpanj , 2014, 01:32 »
Ovako možemo mjeriti udaljenost do objekata poznatih veličina, pa je dobro poznavati neke česte standardne veličine: npr. duljina nekog automobila, visina kuće i sl, kako bi mogli koristiti ovu metodu u praksi.