Outdoor Hrvatska

Molimo prijavite se ili registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Napredno pretraživanje  
 Str: [1]   Dolje

Autor Tema: ICE broj - „In Case of Emergency“ – „U slučaju hitnosti“  (Posjeta: 646 vremena)

Lakeman

• Marketing
  • Aktivni član
  • *
  • Spol: Muški
  • Moderator

Na molbu jednog zaposlenika Hitne, Međunarodni crveni križ pokrenuo je inicijativu da svaka osoba u imenik svoga mobilnog telefona upiše broj osobe koju treba nazvati u slučaju nesreće ili prijeke potrebe.

Naime, vozači hitne pomoći opazili su da većina unesrećenih kod sebe ima mobilni telefon. Međutim, kad je unesrećena osoba u nesvijesti, spasioci ne znaju koga iz dugog spiska brojeva u imeniku obavijestiti. Zato su spasioci i liječnici predložili da svatko u imenik svog mobilnog telefona za slučaj nesreće stavi broj kontakt osobe pod jednakim pseudonimom, koju će oni nazvati.

Međunarodni pseudonim za taj broj je ICE (dolazi od engleskog izraza “In case of emergency”).

Pod tim imenom unesite broj osobe koju će u slučaju nesreće pozvati spasioci, vatrogasci, policija ili kolege na kampiranju ili izletu. U slučaju kontaktiranja više osoba njihove kontakt brojeve treba unijeti u imenik mobilnog telefona kao ICE1, ICE2, ICE3. Postupak je lako izvediv, ne košta ništa, a može biti od pomoći.

Cijeli članak na tu temu:
 ICE – skraćenica od "In Case of Emergency" (hrv. u slučaju hitnosti) je broj koji može omogućiti svim osobama i službama koje sudjeluju u spašavanju i zbrinjavanju, od pružatelja prve pomoći, policajaca, vatrogasaca, pripadnika spasilačkih službi, osoblja hitne medicinske službe do bolničkog osoblja, da brzo dođu do identifikacijskih podataka i ostalih podataka važnih za daljnje učinkovito zbrinjavanje osobe koja zbog ozljede ili bolesti nije sama u mogućnosti predstaviti se i dati potrebne podatke o sebi.

Radi se o broju bliske osobe koju druga osoba odabire kao osobu za kontakt u slučaju hitnosti, a koja će moći dati o njoj sve potrebne i važne podatke. Broj se unese u adresar mobilnog telefona pod, sad već međunarodno poznatom, skraćenicom ICE. Može se odabrati i više osoba, a njihovi brojevi unose se tada kao ICE1, ICE2 itd.

Unatoč tvrdnji koja se u posljednje vrijeme pojavila i putem elektronskih medija širila u Hrvatskoj da inicijativa potječe od Međunarodnog Crvenog križa radi se zapravo o privatnoj inicijativi s početka 2000. godine, za koju se založio britanski zaposlenik hitne medicinske službe Boba Brotchie. On je na temelju svojeg profesionalnog iskustva dao prijedlog da se u adresare mobilnih telefona unese pod jedinstvenom i svima prepoznatljivom oznakom broj osobe koja će brzo dati točne i važne podatke i olakšati zbrinjavanje ozlijeđenih ili oboljelih osoba. Ova inicijativa započela se naglo širiti diljem svijeta nakon bombaškog napada u londonskoj podzemnoj željeznici 7. srpnja 2005. godine.

Da se radi o privatnoj inicijativi, a ne o preporuci Međunarodnog Crvenog križa, Hrvatski Crveni križ ima potvrdu i od Pascala Cassana, dr. med., savjetnika za prvu pomoć u Međunarodnoj federaciji društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca. Na službeni upit koji je Hrvatski Crveni križ uputio Međunarodnoj federaciji dobili smo sljedeći odgovor:
"ICE je nastao na privatnu inicijativu. To nikako nije loša ideja, ali je nužno naglasiti da ne može zamijeniti telefonske brojeve za hitne slučajeve kao što je 112 u Europi ili kao što su brojevi specifični za pojedinu državu. U slučaju kardijalnog aresta, besvjesnog stanja, krvarenja, neophodno je pozvati hitne službe."

Radi se o dobroj inicijativi, ali za punu vrijednost njene primjene u praksi važno je da svatko kome se preporuča dobije o njoj točne podatke.

Izuzetno je važno naglasiti da ICE broj nije broj za aktiviranje hitnih službi u slučaju nesreće ili bolesti.

ICE broj također nije broj koji služi da osoblje hitnih službi u slučaju nesreće ili bolesti izvješćuje rodbinu ili bliske osobe o stanju ozlijeđene ili oboljele osobe. Oni vrlo često nemaju u trenutku spašavanja vremena za to, a u slučaju teškog stanja ili smrti nije niti prikladno za izvješćivanje koristiti telefon.

Svatko tko se odluči prihvatiti preporuku za unošenje ICE broja u svoj mobilni telefon treba izabrati sebi blisku osobu ili po želji više njih, koje su upoznate s njegovim zdravstvenim stanjem i eventualnim zdravstvenim tegobama te njihove brojeve unijeti u adresar pod ICE, odnosno ako je odabrano više osoba pod ICE1, ICE2, itd. Svakako je potrebno osobe izabrane za kontakt u slučaju hitnosti o tome izvijestiti.

Naravno da se u situacijama kad je u slučaju nesreće mobilni telefon odvojen od ozlijeđene osobe, kad je oštećen ili je pristup podacima pohranjenima u njegovoj memoriji onemogućen bez poznavanja lozinke, hitne službe neće moći koristiti ICE brojem. Stoga ICE broj treba prihvatiti kao dodatno osiguranje koje će uz identifikacijske dokumente, kartice i razne druge indikatore medicinskog stanja pomoći hitnih službama u brzom dobivanju važnih podataka za daljnje zbrinjavanje.

Članak autorice Žarke Rogić, dr. med. objavljen je u glasilu „Hrvatski Crveni križ“ u srpnju 2012. godine
Evidentirano
"The More You Know, The Less You Carry"  - Mors Kochanski
______________________________________________________________________________________________________
kontakt:  marketing@outdoor-hrvatska.eu  //  Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi  /  Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi  /  Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

zuzonja

• Gost

Ima san slicno iskustvo kad san trazia po imeniku ranjenoga, ali odgovor u imeniku se uvik krije pod imenon MAMA ;) Problem kod tih slucajeva nije u imeniku, vec u tome sta je u vecini slucajeva mobitel zakljucan pa ICE ne znaci puno.
Evidentirano

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač

Ja već imam smemorirane ICE brojeve u mobu. A mobitel ne zaključavam.
Evidentirano
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Gorštak

• Prepper
  • Guru
  • *

Kaj ak nemas para na mobu?

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

Evidentirano

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Kaj ak nemas para na mobu?

Onda medicinar uzme broj i otipka u svoj mob valjda...  :kavica:
Evidentirano

Bushcraft Wolf

• Prepper
  • Aktivni član
  • *

To s danasnjim mobovima ne pije vodu... 99℅ ih se zaključava pinom ili uzorkom... Recimo moj je pin,kod supruge otisak prsta... I kako bi medicinska ekipa znala ga otključati...?
Evidentirano
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

Lakeman

• Marketing
  • Aktivni član
  • *
  • Moderator

vjerujem da postoje ljudi koji zakljucavaju mobitel. Kao sto postoje i oni koje ne zakljucavaju. Kao ja npr.
Ideja je dobra i nema razloga ju ne imati, pa makar i na zakljucanom mobu. Nikad ne znaš...  :opa:
Evidentirano
"The More You Know, The Less You Carry"  - Mors Kochanski
______________________________________________________________________________________________________
kontakt:  marketing@outdoor-hrvatska.eu  //  Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi  /  Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi  /  Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač

Ja mobitel isto ne zakljucavam... Neda mi se ga otkljucavati svaki put kad ga uzmem u ruke. Bit svega toga je samo da ljecnici znaju kome javit ako ti se nesto dogodi.. Nista drugo.
Evidentirano

Okibex

• Aktivni član

Na svakom androidu u postavkama zaključavanja zaslona postoji opcija za pokazivanje informacija o vlasniku (koje sami ispunite) i tu je najmanji problem samo napisat ICE 09x xxx xxxx...tko treba znat o čemu se radi znat će

Ne znam za ios i windows, ali vjerojatno imaju nešta slično
Evidentirano
Trust me, I\'m an engineer

blinddog

• Donator
  • Regularni član
  • *
  • VKV brico

Ja na zadnjoj strani mobitela imam naljepnicu, ovako nešto.

Naljepnica je plastificirana pa izdrži i godinu dana.
Zašto naljepnica? Zato što moji ukućani stalno mjenjaju brojeve telefona pa moram biti u toku.
Evidentirano
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

Gorštak

• Prepper
  • Guru
  • *

Dobra fora ... kopirat cu je

Evidentirano

Bushcraft Wolf

• Prepper
  • Aktivni član
  • *

E ovo s naljepnicom je super ideja...ja imam onu futrolu u koju možes staviti kartice,od banke i slično...dat ću izraditi  plastificiranu karticu s brojem i osnovnim podatcima...
Evidentirano
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...
 Str: [1]   Gore