Outdoor Hrvatska

Molimo prijavite se ili registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Napredno pretraživanje  
 Str: [1]   Dolje

Autor Tema: Slikanje i snimanje  (Posjeta: 1226 vremena)

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Spol: Muški
  • Osnivač
Slikanje i snimanje
« u: 04 Ožujak , 2016, 15:36 »

Eto budući da jedina mogućnost da djelimo iskustva sa vama je slikanje ili snimanje videja (osim pričanja) otvaram temu o tome.

Sad sam si nabavio greycard i whitecard u biti cijeli kompletić :

E sad pitanje za one malo iskusnije fotografe. Postavljanje whitebalance-a mi je jasno i sve to, ali sad čitam puno o tome kako se exposure sa tom takozvanom greycard naštelava.
Kako to točno ide? Mislim, exposure štelam ručno prema gore i dolje, ili je greycard samo za Automodus gdje sve odjedanputa se naštela (exposure i whitebalance) preko greycard?

Niš mi nije jasno  :neznam:
Evidentirano
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Gorštak

• Prepper
  • Guru
  • *
Odg: Slikanje i snimanje
« Odgovori #1 u: 04 Ožujak , 2016, 15:40 »

Možda malo glupo pitanje, al čem to služi ??  :-o stvarno neznam
Evidentirano

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač
« Odgovori #2 u: 04 Ožujak , 2016, 15:50 »

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Možda malo glupo pitanje, al čem to služi ??  :-o stvarno neznam

Whitecard ti služi za whitebalance. Znaš da na fotiću možeš birati koji su uvjeti (sunčano, oblačno, unutra, halogenka svijetli itd). To samo veli kakvo je svijetlo kad slikaš (koje topline) i onda sa whitecard veliš kameri "e ovo je totalno bijelo" i onda ona korigira boju tako da na sliki sve boje su i te boje kakve bi trebale biti. Inače ti ispadaju slike onak plavkaste ili žute ako whitebalance ne štima.
A za exposure se koristi taj greycard. Recimo slikaš lika u crnom odjelu onda ti exposure malo pojačan i faca je presvijetla. I to meni nije jasno, exposure u manual se štela ručno, a jedino u automatic mogu koristit greycard ali onda nemožeš više ništa štelati. Migach bi mogel komentirat on se s tim bavi.
Evidentirano

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač
« Odgovori #3 u: 04 Ožujak , 2016, 15:56 »

Recimo lijevo ne valja whitebalance dok je desno u redu

Evidentirano

Lakeman

• Marketing
  • Aktivni član
  • *
  • Moderator
« Odgovori #4 u: 06 Srpanj , 2016, 21:58 »

Ideeeš koja tema :)
Dakle, greycard (onaj 18% sivi) koristis za namjestanje custom WB. Razmisljati o tome da ti greycard pomogne nemjestiti exposure nema bas smisla. Nemoj se time zamarati.
Evidentirano
"The More You Know, The Less You Carry"  - Mors Kochanski
______________________________________________________________________________________________________
kontakt:  marketing@outdoor-hrvatska.eu  //  Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi  /  Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi  /  Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Gorštak

• Prepper
  • Guru
  • *
« Odgovori #5 u: 06 Srpanj , 2016, 22:56 »

Za mene nauka zesca sve to .. prije bum rastavil i stastavil DSG mjenjac na autu neg to shvatil hahahha

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

Evidentirano

Lakeman

• Marketing
  • Aktivni član
  • *
  • Moderator
« Odgovori #6 u: 06 Srpanj , 2016, 22:59 »

Za mene nauka zesca sve to .. prije bum rastavil i stastavil DSG mjenjac na autu neg to shvatil hahahha

Da, kuzim, lako je meni reći: Ma to je jednostavno ;) Pomoglo bi da znamo kojim fotićem se fotka?
Evidentirano
______________________________________________________________________________________________________
kontakt:  marketing@outdoor-hrvatska.eu  //  Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi  /  Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi  /  Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač
« Odgovori #7 u: 11 Listopad , 2016, 13:49 »

Jos mi nije nit 100% jasno kaj znaci opce exposure, kolko sam shvatio to je kombinacija svega skupa na sliki (kombinacija ISO, shutter i blenda?). Ako je tako onda neznam zasto na oglasu gdje sam kupio te greycard vele da se time stela exposure  :zbunjen:
Skuzio da ova bijela karta nema smisla jer kako ju okrecem na snimki ona mjenja bijelu boju s obzirom kako svijetlost od nje odbija u objektiv. Tako da mi za whitebalance nikako ne pase. A sa greycard mi uvijek uspije.
Evidentirano

Lakeman

• Marketing
  • Aktivni član
  • *
  • Moderator
« Odgovori #8 u: 11 Listopad , 2016, 15:52 »

Evidentirano

kantonac

• Novi član
  • **
« Odgovori #9 u: 14 Travanj , 2017, 03:26 »

Sve tri kartice ti koriste za namjestanje balansa bijele..sve tri moraju na slici biti prikazane u svojoj pravoj boji,  siva siva, bijela bijela i crna crna..
Ja kartice koristim nekad ali samo pri radu s blicevima.. A inace stavim odoka a lako kasnije WB popravim ako je potrebno.
U sumi kad slikam vecinom stavim wb na oblacno i fino imam sve bogate boje sume.

Sent from my EVA-L19 using Tapatalk
« Zadnja izmjena: 14 Travanj , 2017, 03:29 od kantonac »
Evidentirano

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač
« Odgovori #10 u: 14 Travanj , 2017, 13:18 »

Odkad koristim canon eos 700d ne koristim vise kartice. Njihov whitebalance je zakon, a vecinom na auto skoro 100% pogodi  :D
Evidentirano

Lakeman

• Marketing
  • Aktivni član
  • *
  • Moderator
« Odgovori #11 u: 14 Travanj , 2017, 13:42 »

Odkad koristim canon eos 700d ne koristim vise kartice. Njihov whitebalance je zakon, a vecinom na auto skoro 100% pogodi  :D

Šta bi tek rekao da vidiš Nikon WB. :) #holywar ! :)
Evidentirano

kantonac

• Novi član
  • **
« Odgovori #12 u: 14 Travanj , 2017, 14:05 »

Šta bi tek rekao da vidiš Nikon WB. :) #holywar ! :)
Upravo to :D

Sent from my EVA-L19 using Tapatalk

Evidentirano
 Str: [1]   Gore