Susret s divljim životinjama u divljini

• 40 replies
  • 5515 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
Susret s divljim životinjama u divljini
« u: 02 Veljača , 2016, 22:49 »
Do sada sam imao uglavnom bezbolne susrete.

Ali, kada idete s djecom, ne možete se oslnoniti na sreću, morate biti gospodari situacije, tako da vam se incident i ne dogodi.

A koje bi to bile opasne  životinje? Sve, samo pod određenim uvjetima, ako i vjevericu satjerate u kut, ona postaje opasna. U nekim normalnim uvjetima to su:
- zmija
- vuk
- medvjed
- divlja svinja
- podivljali psi,
te posebna kategorija bijesne životinje.

Iz ovog izuzimamo kukce (komarac, krpelj, stršljen), šumske miševe zaražene mišjom groznicom i slično.

Zmija je posebna kategorija, opasna zbog mimikrije i pomaže samo oprez, glasno kretanje, pa i visoka obuća.

Ono što nam ostaje su ovi veliki predatori. Svi će vas nastojati izbjeći, ako je ikako moguće i ako vas na vrijeme otkriju.

Postvlja se glavno pitanje ove teme: što poduzeti, te kako i čim intervenirati u cilju otklanjanja opasnosti, i preventivno, i u slučaju kada nemamo izbora?

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
Odg: Susret s divljim životinjama u divljini
« Odgovori #1 u: 03 Veljača , 2016, 08:53 »
Meni se pokazalo učinkovitim urlanje i zaletavanje u životinju i time joj pokažem da nisam strahu (mada serem u gaće). Ali do sada je uvijek uspjelo (prema velikim divljim agresivnim psima i svinjama). Inače uvijek nosim sa sobom par triangl petarda i pepper sprej za obranu od životinja. Sreća kod mene nema medvjeda, ali zato puno zmija ljeti. Srećom nisam još naletio ali se bojim za psa koji je jako radoznao. Pa zato izbjegavam kamenjare i područja uz potoke i rijeke po vrućinama.

*

Offline ssverko13

• 766
  • 6
« Odgovori #2 u: 03 Veljača , 2016, 11:54 »
Neznam zašto izuzeti stršljene.. Po meni oni su jedne od naj opasnijuh kukaca pogotovo ako su u roju, oni i divlje ose. Ja sam imao susret s podzmnim osama. Srećom bilo je po noći, po noći se samo ugasi naglavna svjetiljka i bježi se, uspjelo je meni a i drugima, za po danu neznam kako bih se izvukao.. Imao sam i susret s divljom svinjom al sam samo vikao i ona je otrčala ća..
Gluplji seljak, veći krompir

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #3 u: 03 Veljača , 2016, 23:06 »
Kukci zaslužuju i imaju posebnu temu.

Evo, Croprepp je dao zanimljive i konkretne odgovore.

Prvi problem koji se javlja je iznenadnost susreta. Ta iznenadnost skraćuje na minimum vrijeme reakcije. U toliko je problematično nositi neka sredstva za obranu ili zaštitu koja se ne mogu uporabiti u iznimno kratkom roku.

Npr. petarde. Dok se sađeš gdje je, dok je pripališ, što pod stresom može biti nemoguća misija, dok izgori smjesa usporivača, izgubiti ćeš dosta vremena, možda i 10 sekundi. Za tih 10 sekundi životinja koja nas ugrožava može preći i 100 m, manevrirati oko nas, napasti nas. A petardu moramo baciti između nas i životinje koja nas ugrožava kako bi ekspozija postigla efekt, prekinula koncentraciju životinje koja se usredotočila na napad na nas i iznenađena jakom detonacijom i šok efektom u smjeru na koji se usredotočila, promjenila reakciju iz napada u obranu bijegom.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #4 u: 03 Veljača , 2016, 23:21 »
Nisam odvajo preveliku vaznost tome,dosta nepromisljeno bi rekli ... ali uvijek imam neki stap tj batinu za hodanje il noz za pasom,ak je sudjeno da me napadne a vikanje galama ne pomogne,budem piko nozem makar bio ugrizen

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #5 u: 04 Veljača , 2016, 09:13 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Kukci zaslužuju i imaju posebnu temu.

Evo, Croprepp je dao zanimljive i konkretne odgovore.

Prvi problem koji se javlja je iznenadnost susreta. Ta iznenadnost skraćuje na minimum vrijeme reakcije. U toliko je problematično nositi neka sredstva za obranu ili zaštitu koja se ne mogu uporabiti u iznimno kratkom roku.

Npr. petarde. Dok se sađeš gdje je, dok je pripališ, što pod stresom može biti nemoguća misija, dok izgori smjesa usporivača, izgubiti ćeš dosta vremena, možda i 10 sekundi. Za tih 10 sekundi životinja koja nas ugrožava može preći i 100 m, manevrirati oko nas, napasti nas. A petardu moramo baciti između nas i životinje koja nas ugrožava kako bi ekspozija postigla efekt, prekinula koncentraciju životinje koja se usredotočila na napad na nas i iznenađena jakom detonacijom i šok efektom u smjeru na koji se usredotočila, promjenila reakciju iz napada u obranu bijegom.

Za mene je do sad radilo. Većinom kad dolaze divlje životinje do kampa onda iz sigurne daljine gledaju što ja radim. Pas ih uoči, ja ih nebi nikad. I kada posvjetim sa baterijom vidim oči kako me gledaju. Vjerojatno si razmišljaju jel da napadnu, jel da idu pogledat što to je ili jednostavno gledaju iz sigurne daljine. Petarde uvijek nosim u džepu u hlačama. I kada bacim jednu, ta ista životinja više ne dolazi tu večer. Ako se životinja fiksirala da će te napasti onda normalno, teško da češ se snaći. Ali onih 5 sekundi kojih imaš ako se postaviš i baciš životinju u nesigurnost, možeš iskoristiti da se obraniš il uzmeš noge u ruke.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #6 u: 04 Veljača , 2016, 21:33 »
Temeljna obrana je u glasnom kretanju, korištenju planinarskih štapova pri hodanju, stvaranju zvuka i vibracija u tlu koji će upozoriti životinjski svijet na vašu nazočnost, a svaka životinja zna kako je susret s čovjekom smrtonosan. Susret koji vas iznenadi, iznenadi i njih. A onda reakcija biva brza i instiktivna, nepredvidiva.

Jedan od najvećih problema je šetanje suprotno od smjera jakog vjetra, vjetar prikriva i zvuk i vaš miris kojeg nosi u suprotnu stranu, rizik od iznenađenja životinje je najveći. A vrijeme za reakciju najkraće.

Croprepp, ti opisuješ obranu u taboru, tamo je sami dim zvono životinjama za uzbunu- problem je susret tijekom hodnje.

Ja sam znao preurediti petarde da se aktiviraju povlačenjem osigurača, kao na bombi, ali i onda postoji 5 sekundi do eksplozije. Kako su ovi tekstovi dostupni i djeci neću opisai kako to radi.

*

Offline blinddog

• *
  • 437
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #7 u: 05 Veljača , 2016, 09:56 »
Budući da svi imamo moderne baterijske svjetiljke, s LED diodama, mislim i da bi aktiviranje stroboskopskog moda pomoglo. Usmjeri se prema živini i ona bi trebala reagirati kao i čovjek, okrenuti se i otići u drugom smjeru. Ja sam imao na jednoj obuci priliku isprobati kakav je osjećaj kad te obasja ovo pulsirajuće svjetlo. Doduše, to je bila svjetiljka koju neke službe imaju za smirivanje nemira i ljudi s one strane zakona ali svejedno je osjećaj odvratan. Nakon petnaestak sekundi sam imao jaki osjećaj mučnine i dezorijentiranosti tako da sam lako bio savladan. I moja kćer je htjela isprobati kako to djeluje i odmah se ispovraćala.
Mislim da bi i divlje životinje reagirale na sličan način.
A možda bi ih to zaintrigiralo pa se približile da bolje istraže koji k.... to blica...........
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #8 u: 05 Veljača , 2016, 21:03 »
Postoje i pirotehničke naprave s tim efektom, sukcesivno se aktiviraju mala punjenja s magnezijevim oksidom, kroz zatvorene oči te zabljesne da ništa ne vidiš.

Na prvi pohod na Velebit, u ljeto 1996. sam išao s prijateljem i prijateljicom, a ona je imala mali baterijski alarm. Na prvu smo joj se rugali na samu ideju da bi to otjeralo medvjeda, a onda je ona pritisnula dugme i okrenula zvučnik u našem smjeru. I mi se više nismo smijali.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #9 u: 08 Veljača , 2016, 20:01 »
Veliki je problem u slučajnom susretu na maloj udaljenosti s velikim predatorima. Svi naši veliki predatori se boje čovjeka, ne zato što se boje njegove snage, nego zato što se boje njegove inteligencije, svakako, posredno. E sad, problem je što se čovjek bez alata koji ga čine superiornim, psihološki ponaša kao plijen. I kada se dogodi takav bliski susret, pogotovo kada je u pitanju generacijski i rodno različita skupina, za očekivati je da će netko napraviti krivi korak: početi bježati. Treba dobrano biti pribran i ostati na mjestu, ne raditi nikakve nagle pokrete i ne gledati životinji u oči. Ako počnemo bježati možemo pokrenuti lovačke instinkte i kada životinja ne bi napala. U takvoj situaciji prvom prigodom kada se životinja ne bude osjećala ugroženom, nastojati će otići i pobjeći. Najvažnija stvar u skupini sa ženama i djecom je zadržati ih da ne bježe i ne rade nagle pokrete. I onako ne možete pobjeći.

Pogledajte ovaj video i biti će vam jasno kako od bijega nema ništa, ali i kako medvjed odlazi kada nije izbacio iz takta smirenog starčića. I iskreno, i iza ekrana je teško pokazati toliku hladnokrvnost koju je on pokazao ispred medvjeda u napadu!

*

Offline likota

• **
  • 62
  • 1
« Odgovori #10 u: 09 Veljača , 2016, 10:20 »
Ovo može biti korisno:
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #11 u: 10 Veljača , 2016, 21:16 »
Zanimljivo rješenje! Jedina mu je mana što vjerojatno dosadi to zveckanje kada satima neprekidno planinariš.

Jako dobro rješenje je suzavac za medvjede.

Aerosol suzavca se puca rafalom raspršenog kapsaicina (derivat crvene paprike) na udaljenost i do osam metara, iako je sprej je najučinkovitiji kod kraćih udaljenosti. Medvjedu ovaj papar sprej uzrokuje otjecanje sluznice očiju, nosa i pluća, a rezultat je gotovo potpuno, ali privremeno, gubitak vida s teškim i ograničenim disanjem.  Kako bi bio djelotvoran, sprej mora pogoditi oči i nos medvjeda. Medvjedi koji su tretirani suzavcem će napustiti prostor omogućujući vam vrijeme za udaljavanje.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #12 u: 10 Veljača , 2016, 21:17 »
Kako koristiti sprej suzavac za medvjeda?

U opasnim područjima uvijek nosite sprej suzavac za medvjeda, ali tako da je lako dostupan, po mogućnosti u futroli na pojasu.  Ako se medvjed približava ili vas napada, koristite sprej za odvratiti medvjeda na slijedeći način:
•   ukloniti sigurnosnu kopču
•   naciljajte prema približavajućem medvjedu; namjestite kut prskanja s obzirom na  smjer vjetra
•   umirite ruku i pritisne okidač  palcem
•   raspršujte u 2 - 3 sekunde, na mahove kad je medvjed 10 m daleko;
•   usmjeravajte mlaz malo iznad njegove glave, gravitacija će utjecati na točan pogodak
•   pokušajte ne koristiti cijeli sadržaj, može biti potrebno i više od jedne primjene
•   ako i dalje prilazi; ponovno prskajte, ali ovaj put je ciljajte lice
•   nakon što se medvjed povukao, ili je zauzet samo čišćenjem, napustite to područje što je brže moguće, ali ne trčati; alternativno, krenite prema  području sigurnosti, kao što je automobil

Kako izabrati suzavac?

•   snaga: sprej treba imati minimalnu koncentraciju 0,86% kapsaicina
•   veličina boce: sprej treba biti najmanje 225 grama neto mase
•   vrsta prskalica: uzorak spreja treba biti u oblaku konusnog oblika
•   trajanje mlaza: sprej treba trajati najmanje 8 sekundi
•   doseg: sprej trebao imati doseg 5 metara
•   tip: nisu svi "papar sprejevi"  isti: koristite sprej za odvraćanje medvjeda, a ne onaj dizajniran za uporabu na ljudima ili psima
•   količina: pokušati nositi najmanje dvije boce po skupini
•   Rok trajanja: treba imati rok trajanja od 4 godine nakon početne kupnje
« Zadnja izmjena: 10 Veljača , 2016, 21:20 od poljičanin »

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #13 u: 10 Veljača , 2016, 21:19 »
Upozorba:

•   Ovaj sprej je eksplozivan, a neki sprejevi mogu biti izuzetno zapaljivi.
•   Pri transportu spreja za medvjede, uvijek provjerite je li na sigurnom mjestu i neće li ispasti. Sprej ne bi smjeli voziti u putničkom prostoru u bilo kojem vozilu ili avionu, osim u potpuno zatvorenom spremniku .
•   Medvjeđi sprej ne bi trebao biti poprskan na objekte kao što su šatori i sl. ili možda na ljude. Ova vrsta uporabe nema preventivni učinak na medvjeda. U stvari, ima dojava kako su neki medvjedi privučeni mirisom spreja.
•   Brzina i smjer vjetra mogu utjecati na učinkovitost spreja za medvjede. Ako vjetar puše prema korisniku, u lice, sprej će onesposobiti korisnika, a ne medvjeda. Osim toga, ako puše poprečni vjetar u odnosu na vas i medvjeda, on neće primati punu dozu spreja. Prije korištenja spreja, ako je ikako moguće, premjestite se na mjesto gdje je smjer vjetra povoljniji.

Slučajna kontaminacija

Reakcija koju ćemo postići raspršivanjem raspršivanjem sredstva na medvjeda, imati će isti utjecaj i na ljude. Osoba kontaminirana sprejem za medvjede će doživjeti iritaciju sluznice očiju, nosa i pluća. Oči će se prisilno zatvoriti i suziti,  nos će curiti, a rezultirati će i obilnim iskašljavanjem. Koristite sljedeće smjernice za dekontaminaciju nakon slučajnog kontakata sa sprejem:
•   oprati zahvaćena područja s hladnom čistom vodom
•   ukloniti kontaktne leće
•   oprati kontaminiranu odjeću što je prije moguće
•   biti svjesni hipotermije u hladnim vremenskim uvjetima
•   za vrijeme prskanja kratko i plitko dišite kako bi se izbjeglo udisanje spreja
To može potrajati i do 15 - 20 minuta prije nego što se povuku ti simptomi. Ako se simptomi ne povlače, potražiti liječničku pomoć.

*

Offline likota

• **
  • 62
  • 1
« Odgovori #14 u: 11 Veljača , 2016, 09:21 »
Gdje se kod nas može nabaviti taj suzavac? Našao sam samo obični pepperspray do 100ml.

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #15 u: 11 Veljača , 2016, 11:21 »
A da ti takav dojde, kakva mrcina  :-o

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #16 u: 11 Veljača , 2016, 12:06 »
A da ti takav dojde, kakva mrcina  :-o

Onda legneš, opustiš se i čekaš da te sv. Petar pusti kroz vrata  :smrc:
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #17 u: 12 Veljača , 2016, 15:10 »
Istina, znaju bit ogromni:

Srećom po nas, naši su maleni, 350 kg najviše, standardno za mužjake oko 150kg.

Likota, na žalost, samo preko e-baya.

To stoji nekih 15 USD.
« Zadnja izmjena: 12 Veljača , 2016, 21:19 od poljičanin »

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #18 u: 14 Veljača , 2016, 19:08 »
Postoji još jedno praktično i zanimljivo sredstvo za obranu od opasnih životinja: plinski pištolj.

Ako se ne varam, a ne da mi se sada kopati po Zakonu o oružju, neka to napravi neko drugi od forumaša, za plinski pištolj ne treba dozvola, ali se treba prijaviti policiji i biti stariji od 18 godina.

Plinski pištolj izgleda potpuno isto kao i ubojni, osim u jednom detalju: u cijevi postoji pregrada kako se ne bi mogao koristiti za bojno streljivo. Proizvodi se u nekoliko kalibara (uz ove nabrojane i u nekim drugim, ali ti su vrlo rijetki - .315, .45):
•   0,22 Long (revolver)
•   0,380 (revolver)
•    8 mm (pištolj)
•   9 mm (pištolj)

Učinkovitost i doseg ovise o kalibru, pa je u povoljnim uvjetima to otprilike ovako:
Za   0,22 Long (revolver)                  učinkoviti doseg je     1,5 m - 1,8 m
Za   8 mm (pištolj)                           učinkoviti doseg je     2,0 m - 2,5 m
Za   0,380 (revolver)                        učinkoviti doseg je     2,5 m - 2,9 m
Za   9 mm (pištolj)                           učinkoviti doseg je     2,8 m - 3,5 m

Svakako, dolaze u obzir samo 0,380 za revolvere i 9 mm za pištolje, a ovaj drugi je bolje rješenje jer ne gubi plinove na spoju bubnja i cijevi, koji su zbog pregrade u cijevi znatni.

Što se tiče streljiva imamo tri vrste streljiva:
1.   streljivo za zvučni efekt ili svjetleće rakete
•   zelena oznaka

2.   streljivo za onesposobljavanje bljeskom
•   zlatna oznaka (ovo streljivo se proizvodi samo u kalibrima 9 mm / 0,380)

3.   sa suzavcem
•   plava oznaka - CN plin (chloracetophenon) - suzavac CN
•   žuta oznaka - CS plina (chlorbenzalmalodinitril) - suzavac CS
•   smeđa / narančasta oznaka - INN Papar plin (Nonivamid) - tehnički papar (ovo streljivo se proizvodi samo u kalibrima 8 mm / 9 mm / 0,380)

Sadržaj streljiva odlučuje o učinkovitosti i zaustavnoj moći:
•   CN plin: 120 mg po naboju (protiv čovjeka) (ovaj naboj je neučinkovit protiv pijanih ljudi ili pasa težih od 5 kg)
•   CS Plin: 80 mg po naboju (protiv čovjeka)
•   Nonivamid: 50 mg po naboju (protiv čovjeka), 120 mg po naboju (protiv životinja)
(pri nabavci ovog streljiva s Nonivamidom treba voditi računa da je u nekim zemljama ograničena količina na 50 mg po metku, što je nedovoljna količina za zaustavljanje životinja)

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #19 u: 14 Veljača , 2016, 20:47 »
Učinci na ljudsko tijelo

CN plin - pečenje sluznice očiju i sluznice nosa, peckanje kože, suzenje, problemi s disanjem.

CS plin - nadražuje oči, sluznicu, kožu i dišne putove,  uzrokuje trenutno curenje očiju i suzenje, grčevito zatvaranje kapka, dodatno pečenje sluznice i paljenjem kože, kihanje, kašalj, curenje iz nosa, mučnina i otežano disanje, ili pak manju koordinaciju pokreta. Pogodan je za obranu od pasa.

Reakcija psa nakon djelovanja CS-a

Nonivamid - Učinkovito protiv pijanih ljudi, ljudi s nižim pragom boli, divljih i agresivnih životinja, ima neposredan učinak na sluznice. Tvar uzrokuje privremenu sljepoću, otežano disanje, iritirajući kašalj, osjećaj jakog gorenja kožu.

Preporučljivo je  koristiti Nonivamid samo za obranu od životinja !!!

Sve gore navedene tvari su bezopasne za zdravlje, a ne uzrokuju trajne učinke.

Pucanje

Možda ćemo na nekoj drugoj temi govoriti o korištenju u samoobrani od ljudi, ali u ovom tekstu govorimo samo o obrani od životinja!

Nekoliko preporuka:
•   Nikada ne pucajte u smjeru vjetra!
•   Minimalna udaljenost od našeg lice mora  biti veća 50 cm (osobito kod revolvera)!
•   U slučaju napada divljih životinja ćemo pucati dva puta (Nonivamid) - prvi kad je životinja u udaljenosti od 3 - 3,5 m (ciljamo 20cm ispred psa), a drugi na 0,5 sekundi kasnije. Životinja se nema vremena zaustaviti na sigurnosnoj udaljenosti i udiše učinkovite tvari u njoj. Drugim hicem se osiguravamo da se životinja ne može doći bliže k nama i da nema kontakta. (streljivo s CS-om se puca tri puta)
•   U slučaju napada spori pasa, nikada ne smijemo izgubiti vizualni kontakt sa životinjom! Kada dođe bliže od 1,5 m što pucaj - također s dvostrukim hicem (pucamo  ravno na životinju).
•   Ako se ipak ostvari kontakt sa životinjama, savjetuje se pucanje stavljajući cijev pištolja u usta životinje. U tom slučaju moramo se suočiti s djelotvornom tvari prenesenom na pravo mjesto, te vršiteljima zakona i u slučaju pasa: vlasnika pasa i njegovih odvjetnika. Što je i dalje bolje od prijateljevanja s plastičnim kirurgom ili vlastite slike na predzadnjoj stranici dnevnog tiska.

Prednost plinskog pištolja je mogućnost ispravljanja pogreške jer u spremniku imate i po 15 metaka sa suzavcem. Uz to, razvija se i jak zvučni efekt, a ako kombiniramo sa svjetlećim-šok streljivom, dodajemo i taj efekt. Uz to, reakcija može biti brza, suzavac se također brzo prenosi.