Outdoor Hrvatska

Molimo prijavite se ili registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Napredno pretraživanje  
 Str: 1 2 [3] 4 5 ... 7   Dolje

Autor Tema: Tko koristi CB?  (Posjeta: 13491 vremena)

blinddog

• Donator
  • Regularni član
  • *
  • Spol: Muški
  • VKV brico
Re: Tko koristi CB?
« Odgovori #40 u: 03 Listopad , 2014, 14:25 »

Naši su najaktivniji na kanalu 19 - prijevoznici. Pogledaj u papirima raspored država i frekvencije kanala. 19 kanal je kod nas 27.185 mhz, 20 kanal (pozivni) je 27,205 mhz.
Tablica kanala u RH Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Kod nas je u službenoj uporabi samo ovih 40 kanala. Iako mislim da nećeš imati problema ako se malo pomakneš iz opsega.
U uputama za stanicu vidi koji kod države treba staviti da radi u ovom opsegu. Možda nađem negdje tablicu sa svim dostupnim kanalima s frekvencijama koje se koriste po državama i opsezima pa ti je pošaljem.

Ispravan ti je SWR ako se miče, samo ti antena bolje radi na nižim kanalima nego na visokima. To znači da je antena dobra, dapače izvrsna! Ako primaš talijane i Turke, mora biti dobra.
Sretno
« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »
Evidentirano
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač
« Odgovori #41 u: 03 Listopad , 2014, 17:44 »

Blinddog hvala ti puno! Upute od stanice su za ku**c. Moram po netu pogledati. Upravo zavrsil renovacijske radove za danas, pičim opet na brijeg da isprobam. Možda sad ima više aktivnih na cb. :D

Via Tapatalk
Evidentirano
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač
« Odgovori #42 u: 03 Listopad , 2014, 18:41 »

Problem kod ovog Alan48 Multi je da ima ovaj svoj preprogramiran opseg frekvencija.

Sad gledam, i vidim da EU norma ima 40 kanala FM na 4W, i 40 kanala AM na 1W. Ali AM na 1W je.. sranje  :D Vidim da Španjolska i Italija 1 ima isti opseg frekvencija kao i HR:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

26.965-27.405

A Španjolska pre-konfiguracija Alana ima FM i AM na 4W, također kao Taljianska.

Nije čudo da nisam nikog ulovio, imal sam cijelo vrijeme Poljski opseg frekvencija koji je odmaknut za 5KHZ  :facepalmxd:

Znači, idem probat sad na EU band i Spain / italija band da vidim kak bu. Jeli opće dozvoljeno 4W na AM u HR?
Evidentirano

blinddog

• Donator
  • Regularni član
  • *
  • VKV brico
« Odgovori #43 u: 03 Listopad , 2014, 18:54 »

Daj ti prvo završi to potkrovlje onda se zezaj sa stanicom  :D

Nemoj danas ništa isprobavati. Propagacije su loše za večeras za 12-10 metara opseg. Na web stranici Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi pogledaj s lijeve strane tablicu Solar Data/Propagation. To ti je redovna prognoza za amatere. CB opseg je 11 metara, znači u tablici je 12-10m. Za danas po danu fair (srednje), noću Poor (slabo). Kad je po danu Good (dobro) postoji velika mogućnost da uhvatiš i amere a ako je sreće i popričaš s njima. Talijani su poznati po nekulturi na CB valovima (nek mi ne zamjere što ovo kažem) i uz to rade s ogromnim snagama. Rusi su fini, susjedi srbi, slovenci i bosanci su nam odlični, turci ne pričaju engelski (općeprihvaćeni radioamaterski jezik), poljaci, slovaci i česi super, mađari malo šepaju s engleskim ali se dogovorite a englezi su kao i njihova aristokracija, kad hoće spikati spika a kad nije dobre volje neće se ni javiti.
Hrvatska ima u CB zajednici pozivni kod 328. Znači oblika recimo 328CT001, 328 je oznaka zemlje, CT (Charlie Tango) oznaka tvoje CB družine ili grupe a 001 tvoja oznaka. I obavezno si vodi dnevnik veza, potraži na netu, da si jednom malo usporediš podatke s kim si i odakle pričao. Budeš se i sam iznenadio kako si uspio duge veze održati.

Hebote, ja ni jedan post ne napišem a da ima manje od 5 minuta čitanja. Moram to skratiti samo na Da i Ne.

Preduhitri me dok sam pisao.
Da, kod nas je dozvoljeno AM s 4W. A SSB s čak 12W.
Evidentirano
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač
« Odgovori #44 u: 04 Listopad , 2014, 10:53 »

Ahaaa. Avioni Croatia Airlinesa isto imaju pozivni kox CTN i tri broja. Jučer sam se navečer malo vozikao po brijegima, nit jednog hrvata nisam čuo. Čuo sam 2 rusa tako dobre kvalitete da su vjerojatno iz blizine. Opet talijana i turske kamionđije.

Via Tapatalk
Evidentirano

blinddog

• Donator
  • Regularni član
  • *
  • VKV brico
« Odgovori #45 u: 04 Listopad , 2014, 14:35 »

Nebuš čuo avio promet! Oni su na 118-127 mhz AM.
Evidentirano
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač
Re: AW: Tko koristi CB?
« Odgovori #46 u: 04 Listopad , 2014, 14:53 »

Citat: "blinddog"
Nebuš čuo avio promet! Oni su na 118-127 mhz AM.

Pa znam, ali isti pozivni kod koriste. Btw, danas sam imao prvi razgovor preko cba. Dva lika su očito bili začuđeni kaj sam se priključio u razgovor.

Via Tapatalk
Evidentirano

Gorštak

• Prepper
  • Guru
  • *
« Odgovori #47 u: 04 Listopad , 2014, 16:08 »

Hahaha kad si audio voajer  :fucka:  prisluskujes druge dok razgovaraju pa se ukljucis ... to uljeces u razgovor sa brejk brejk prek njih, i javljas se sa predstavljanjem i isprokm na smetanju, te pitanjem kak te cuju, kakva je modulacija, odakle su oni i kak ti njih cujes

Ajde drago mi je da si uspostavio komunikaciju prvu  :ymapplause: koji potez ?? Jesi na kraju saznal di su se nalazili majstori ??

Sjebal sam si antenu, tj vruci i hradni kraj dole, pukel mi distantni prsten plasticni koji ih razdvaja, dok to ne zgrunfam nisam u pogonu  :facepalmxd:  :facepalmxd:
Evidentirano

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač
« Odgovori #48 u: 04 Listopad , 2014, 16:52 »

Rekel sam brejk sorry za ulet ja picim po autoputu kraj zaboka prema zg kak me cujes i koja ti je lokacija. Negde 10km zračne linije je bilo. Nisam dugo mogel spikat, ženska mi baš vodila razgovor na mobitelu. Čuo mr dobro, zahvalio se i pozdravil sa 73. Sad barem znam da radi antena haha.... Inace, same čudne jezike primam. Na EU band sam lovio lika oko zaboka ali on ima AM na 1W. Pa sam mjenjao Italijski band i Španjolski ali bez uspjeha da čujem naše.

Via Tapatalk
Evidentirano

Gorštak

• Prepper
  • Guru
  • *
« Odgovori #49 u: 04 Listopad , 2014, 17:01 »

moja isto nema FM  :-s  znaci tesko da bu sa vrha medvednice do strahincice pucalo
Evidentirano

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač
Re: AW: Tko koristi CB?
« Odgovori #50 u: 04 Listopad , 2014, 17:41 »

Citat: "Gorštak"
moja isto nema FM  :-s  znaci tesko da bu sa vrha medvednice do strahincice pucalo

Kolko pa W ima tvoja na AM? Kolko ja znam AM dalje nosi ali je slabija kvaliteta.... Ispravi ak sam u krivu.

Via Tapatalk
Evidentirano

Gorštak

• Prepper
  • Guru
  • *
« Odgovori #51 u: 04 Listopad , 2014, 18:42 »

prikaz mog nosaca mobilne antene, inace to je stari princip montiranja nije magnetna nego ide na zljeb auta, kao stari pakettregeri na krovu ... jedan dio se oslanja na vakum gumu, a drugi se kopca na zljeb ...

i plasticni prsten se raspal od starosti, on razdvaja hladni i vruci kraj da se ne spoje
 plocice vruceg i hladnog kraja, vruci kraj je zalemljen vec na plocicu ... moram to novo slozit

Evidentirano

Gorštak

• Prepper
  • Guru
  • *
« Odgovori #52 u: 05 Listopad , 2014, 21:28 »

pospajal to danas, pokusal stupit sa nekime u kontakt ali nula bodova, cujem malo svabe,talijane, ruse kak vicu "Spasiba" cak sam fino i engleze cul, ko da su tu u blizini mene ... ocisto sve DXovi, ali nasih nula bodova ... moram probat neku bolju stanicu nac, kaj ima AM posto su svi zivi sad na AMu
Evidentirano

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač
« Odgovori #53 u: 07 Listopad , 2014, 09:31 »

pospajal to danas, pokusal stupit sa nekime u kontakt ali nula bodova, cujem malo svabe,talijane, ruse kak vicu "Spasiba" cak sam fino i engleze cul, ko da su tu u blizini mene ... ocisto sve DXovi, ali nasih nula bodova ... moram probat neku bolju stanicu nac, kaj ima AM posto su svi zivi sad na AMu

Pa daj si prvo složi dobru antenu. Glej ovaj lik složil jednostavnu antenu za privezat na stup:

[youtube:36sjo0m4]Gf8xeq77kkI[/youtube:36sjo0m4]

Zemeš za početak onaj obični koaksijalni bez folije oko opleta i nabaviš pl konektor i to je to, pa sprobaš kak ide. Sve skupa te nebu došlo nit 80kn.
Evidentirano

Gorštak

• Prepper
  • Guru
  • *
« Odgovori #54 u: 07 Listopad , 2014, 12:52 »

Ma mrtvilo je, nemas s kim pricat ... gubim volju ne slusaju mi se ameri, talijani i englezi ... mislim da bum ju raspakiral i u kutiju pa na tavan opet
Evidentirano

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač
« Odgovori #55 u: 07 Listopad , 2014, 13:07 »

Ma mrtvilo je, nemas s kim pricat ... gubim volju ne slusaju mi se ameri, talijani i englezi ... mislim da bum ju raspakiral i u kutiju pa na tavan opet

:facepalmxd: Kak buš čul nekog jbt pogledaj kakvi su ti spojevi na anteni... Mene čudi da opće koga čuješ.

Evo ja sam našao lika preko njuškala, prodaje onaj RG 213 koaks 10m za 80kn, jedan ženski PL konektor 20 kuna i dva muška po 10 kuna. Antena me košta znači 120 kuna plus poštarina i ako ju dobro uspijem složiti mogu pičit kak se spada.
Evidentirano

Gorštak

• Prepper
  • Guru
  • *
« Odgovori #56 u: 07 Listopad , 2014, 13:11 »

naj fantazirat, prije montaze sve je ocisceno i zacinano da se ne stvara povrsinska korozija .. filozof jedan  :D

nema ljudi na CBu, to kaj trojica svaki drugi dan u 10 navecer pricaju kaj mi vredi kaj imaju svoje politicke teme .. ja se ne guram u politiku nit me zanima ...  :p
Evidentirano

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač
« Odgovori #57 u: 07 Listopad , 2014, 13:14 »

Daj onda barem pospremi dok uspijem do tebe napravit neku radio vezu jbt.. Da vidim jeli nosi ta double bazooka tolko.
Evidentirano

Gorštak

• Prepper
  • Guru
  • *
« Odgovori #58 u: 07 Listopad , 2014, 13:26 »

sutra bum valjda pohital to u gepeki odo na sljeme, spojim se kod tornja gore na ogradu ... mozda bu kaj ... jos sam da nabavim aku. mali
Evidentirano

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač
« Odgovori #59 u: 07 Listopad , 2014, 13:37 »

sutra bum valjda pohital to u gepeki odo na sljeme, spojim se kod tornja gore na ogradu ... mozda bu kaj ... jos sam da nabavim aku. mali

Kaj buš spojil na ogradu? Cebejku???  :-
Evidentirano
 Str: 1 2 [3] 4 5 ... 7   Gore