Tko koristi CB?

• 133 replies
  • 18452 views
Re: Tko koristi CB?
« Odgovori #20 u: 18 Rujan , 2014, 19:04 »
Jako interesantna tema, siječam se za vrijeme rata i prije je stvarno bila raspostranjenost velika, nema domačinstva koje nije imalo CB stanicu, ali eto došli mobiteli i teaj oblik komunikacije je jednostavno utihnuo  :-s šteta
« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »

*

Offline blinddog

• *
  • 437
  • 14
  • Spol: Muški
  • VKV brico
« Odgovori #21 u: 18 Rujan , 2014, 19:27 »
Dosta je amaterske opreme donirano za vrijeme rata i u ratu uništeno, pogubilo se, pokralo,...
A nije baš tako ni jeftina a stisla kriza, ljudi nemaju za kruh. Puno je njuškalo radio stanica i nađe se povoljnih ako imaš love.
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #22 u: 19 Rujan , 2014, 11:12 »
U današnje vrijeme CB je više zanimljivo za vozače, brodove i ta sranja. Za vozila koja se često kreću područjima gdje nema konstantnu pokrivenost mobilne mreže.
A kaj buš. Uzmeš mobitel na pretplatu i možeš razgovarati kolko očeš. Puno djece niti danas nezna kaj je to CB.

*

Offline blinddog

• *
  • 437
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #23 u: 26 Rujan , 2014, 18:38 »
U slučaju SHTF:
- nema mobitela - prva stvar koju će vlasnik mreže napraviti je da ih oslobodi za vlast (vojsku, policiju i druge službe koje će služiti isključivo uspostavljanju mira). Kako mobilnih mreža, tako i fiksnih telefona, interneta,... nema ničega
- vozači će biti prvi izvori informacija što se događa i gdje se događa, zato ih treba pažljivo slušati
- vlast će se prvo pobrinuti sa svoje ljude i njihove obitelji - već viđeno u prošlosti a i u mnogim filmovima
- obični smrtnici su prepušteni sami sebi

Ma gle, ovo sam jednom već rekao. CB je odličan za ova mirna vremena da se čovjek prisjeti satova fizike iz srednje škole i malo ubije vrijeme i eventualno popriča s istomišljenicima (kao mi ovdje na forumu). Jednom naučeno znanje o radioamaterizmu neće nestati već malo ispariti (evo, ja sam taj primjer, amater od prije tridesetak godina ali ne radim veze od kraja rata) a za slučaj SHTF, WROL tko te pita za dozvole..... Na kraju krajeva, što će mi fensi-šmensi radio stanica s 123456 kanala zapakovana u originalnoj kutiji i ambalaži ako je ne znam koristiti onda kad ti zatreba. Baš zbog toga imam par Baofenga, Puxinga, Wouxun i ostalih jeftinih kineza. I svi moji ukućani ih znaju koristiti. Ako zatreba, tu su sredstva veze! Ne ometam amatere na njihovim frekvencijama jer se jako lako pronađe onaj koji ometa veze iako će vam mnogi reći da to nije moguće. Samo ih malo slušam a to nije zabranjeno. I učim..... Nekoliko antena je spremno i čekaju proljeće za postavljanje, nabava CB je u toku, akumulatori s punjačima i ispravljači za mrežu su spremni i postavljeni na poziciji. Još da nađem negdje jeftin solarni punjač akumulatora...

Živio CB i PMR!
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #24 u: 27 Rujan , 2014, 19:52 »
U srijedu bi mi trebala stići pošiljka. Bacam se u CBizam   :smiley-vault-misc-146:

Krećem sa kombinacijom za auto da se malo uhodam. Kad budem u temi onda pičim na kombinaciju bazuke antene iz kabla za outdoor i mala baterija za motocikl pa da vidimo kako bu to išlo na terenu.

*

Offline blinddog

• *
  • 437
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #25 u: 27 Rujan , 2014, 20:00 »
Uzeo si onaj Midland?
Nađi nekog iz bliže okolice tko ima SWR metar da ti dobro podesi antenu na autu.
I kad u prirodi budeš razvlačio onu žičanu antenu vodi računa da bude udaljena od prepreka. Idealno bi bilo da je udaljena pola valne duljine. Tad najbolje rezonira.
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
Re: AW: Tko koristi CB?
« Odgovori #26 u: 27 Rujan , 2014, 23:51 »
Citat: "blinddog"
Uzeo si onaj Midland?
Nađi nekog iz bliže okolice tko ima SWR metar da ti dobro podesi antenu na autu.
I kad u prirodi budeš razvlačio onu žičanu antenu vodi računa da bude udaljena od prepreka. Idealno bi bilo da je udaljena pola valne duljine. Tad najbolje rezonira.

Da onaj Alan 48 multi. Uzeo sam i SWR metar jer je bio dosta povoljan u tom ducanu tak da si mogu sam nastelati.
Jos budem morao dosta rešerširat po internetu prije nego sastavim dobru antenu. Za pocetak bude i auto dobar. Antena je 112cm. Pitanje je kako daleko odašilja pod idealnim uvjetima i jeli pametno ubacit neko pojačalo na 100W. Antena ide do 150W.

*

Offline blinddog

• *
  • 437
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #27 u: 28 Rujan , 2014, 11:50 »
Taj se Midland jednostavno može proširiti i da ide na amaterski opseg. Radi od 25 do 30 MHz. Fina stanica.
Jesi li znao da se auto antena može koristiti i van auta? Samo joj treba veći komad lima koji će glumiti karoseriju. Vidio sam jednom kako je tip postavio autoantenu na limenu ploču od jednog kvadrata i sve to digao na ravni krov. Karoserija ili ovaj lim služe kao lažna zemlja. Kad postavljaš antenu na auto računaj na to da će najviše zračiti u onom smjeru gdje ima najviše karoserije.

Za stacionarne veze dobri su rezultati na velike udaljenosti postigle i "obrnuto V" antene. Izgledaju tako kako se i zovu - obrnuto V ili grčko slovo lambda. Digneš je na par metara od tla i radiš veze od puuuuuuuno kilometara.

I naravno kabel od 50 oma sa što manjim gubicima. Moj je favorit RG-58 (U ili M), Jeftin, lako dobavljiv kod nas. Kvalitetni PL konektori i dobra izolacija konektora od vlage i da vidiš našeg CroPreppera kako piči s Amerima, Englezima i Australcima.

Dobro da si uzeo i SWR metar, bez njega je nemoguće fino podesiti antenu.
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #28 u: 28 Rujan , 2014, 17:33 »
A ta masa u obliku ploce nema veze sa tim ak spojim uzemljenje il masu od antene na nulu od akumulatora ak sam na terenu? Nije mi bas volja nosit lim po terenu haha. E taj kabel mi treba da slozim onu bazuku.

Kemijal sam antenu stavit na zadnji dio krova na autu pa emitiram u smjeru gledanja. Ali sumnjam da cu unatoc slobodne zracne linije  prema Zg moci emitirat 35km ili 40km.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #29 u: 28 Rujan , 2014, 19:11 »
moze i komad zice izvuc umjesto pleha koja imitira karoseriju auta tj masu ... inace to se zove hladni kraj, a vruci kraj je srediste antene zica u njoj, i nesmiju se dodirivat ...

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #30 u: 28 Rujan , 2014, 19:15 »
Citat: "Gorštak"
moze i komad zice izvuc umjesto pleha koja imitira karoseriju auta tj masu ... inace to se zove hladni kraj, a vruci kraj je srediste antene zica u njoj, i nesmiju se dodirivat ...

Znači masa i nula od baterija nemaju nikakve veze međusobno?

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #31 u: 01 Listopad , 2014, 12:35 »
Mora da mi netko pojasni to sa masom i nulom  :D Koliko ja znam masa (karoserija) auta je spojena na nulu od akumulatora, jel da? Logično bi bilo da je to onda ista stvar jel uzemljim antenu na karoseriju (komad lima - hladni kraj il kak se već zove) ili na nulu  :-?  :-??

« Odgovori #32 u: 01 Listopad , 2014, 15:26 »
Nije ista stvar, jedno je izvor napajanja za stanicu, a drugo za antenu

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #33 u: 01 Listopad , 2014, 17:16 »
Citat: "Bog i Batina"
Nije ista stvar, jedno je izvor napajanja za stanicu, a drugo za antenu
Da. Napajanje antene ide preko stanice ali nula je nula.

Via Tapatalk

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #34 u: 01 Listopad , 2014, 18:08 »
nije to klasicna masa, ali antene tipa CB antene koje imaju primaju/i predaju signala moraju to imat, tj svaka antena TV itd. imaju topli i hladni kraj radi odasiljanaj valova ... ne znam kak to objasnit

isti vrag ti je i sa ne ustelanom antenom ti ju spojis i ak ti SWR pre veliki skuris stanicu, zato postoji SWR metar i sto je manji signal na SWR to je bolje znaci ispod 1

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #35 u: 03 Listopad , 2014, 01:14 »
Moram se pohvaliti, došla stanica danas. Speljao struju u auto, sve na brzinu. Sutra budem sve lijepo ugradil. Malo mi čudan swr. Imam swr od 1. Piše u uputama da u okolici od 50m ne smije ništa biti (nit zgrade nit ništa) za test pa sutra gibam na poziciju.

Via Tapatalk

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #36 u: 03 Listopad , 2014, 01:42 »
daj poslikaj antenu molim te, i zanima me kakav je prikljucak na kabel ak moze slika

*

Offline blinddog

• *
  • 437
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #37 u: 03 Listopad , 2014, 10:14 »
Priključak je 99,999% PL-259 a 0,001% N-konektor.

Prvo sve pospajaš i kalibriraš SWR prema uputama. Tada čitaš koliki je otklon na SWR metru. Ako je 1 ili se kazaljka jedva pomakne, to je super! Bitno je da se kod predaje kazaljka pomakne, barem malo ili jedva vidljivo. Ako cager skače s lijeve na desnu stranu ili u crveno, loša je antena. Ako se cager uopće ne miče nesipravan SWR metar. Ja do sada nisam vidio antenu kojoj je SWR 1:1.
Onda pređeš na 1. kanal pa pogledaš SWR, pa onda na 40-ti pa opet pogledaš SWR. Jako teško će SWR biti 1:1 na cijelom opsegu. Najčešće su ove antene podešene da najbolji zrači (najmanji SWR) na kanalu 20.
Koliko vidim ovo je magnetna antena. Operi dobro sredinu krova auta (zbog toga što će skidanje antene i prašina koja bude na krovu oštetiti lak), pospajaj sve i idi negdje gdje nema prepreka i testiraj. Pa javi podatke.
Sretno i želim ti puno ostvarenih veza (CB mislim, da ne bi bilo zabune).
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #38 u: 03 Listopad , 2014, 11:08 »
Evo slika

Izgleda da je swr neispravan. Kad idem na mjerenje kazaljka ne miče uopće. Idem na čisti teren da vidim. Ali radi upravo slušao neke turčine kak pričaju o alahu. Valjda kamionđije.

Via Tapatalk

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #39 u: 03 Listopad , 2014, 13:35 »
Bio na brdu prema jugu. Lovio samo talijane. Nisam nit jednog hrvata ulovio nit na fm il am. Petak u podne vjerojatno nit nema puno nas u eteru. Nije mi jasno kako naštelat stanicu, u koji državni kod. Sad sam na poljski (40 kanala am fm na 4w). Jel to ima kakve veze sa frekvencijom?

Swr mi skoči malko. Ali samo na kanalu 40 je 1.2. 20 i 1 su ispod 1??? Nešto mi nije jasno

Via Tapatalk