Outdoor Hrvatska

Molimo prijavite se ili registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Napredno pretraživanje  
 Str: [1] 2 3 ... 7   Dolje

Autor Tema: Tko koristi CB?  (Posjeta: 13489 vremena)

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Spol: Muški
  • Osnivač
Tko koristi CB?
« u: 21 Prosinac , 2013, 10:05 »

Jedno vrijeme me držala zanimacija za CB radio. I mislim da je to dobra mogućnost komunikacije ako se dogodi nešto, što bi onemogućilo rad odašiljača mobilnih mreža.

Jeli tko koristi CB? Ja sam razmišljao da kupim ALAN ručni CB i montiram neku veću antenu. Ima tko iskustva sa CBom - preferirano ručnim aparatima?

Jel to izumrlo ili više života ima u radio-amaterskim frekvencijama?
« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »
Evidentirano
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Alpinista

• Regularni član
Re: Tko koristi CB?
« Odgovori #1 u: 23 Prosinac , 2013, 18:29 »

Ima ti na fejsu radioamaterska grupa. Sada nisam siguran jeli oni furaju na CB ili baš radioamaterstvo.

Vrijedi pogledati. Ak niš drugo budeš poslušal turčine s kamionima koji furaju po autoputu  :D
Evidentirano

merkat

• Novi član
  • **
« Odgovori #2 u: 23 Prosinac , 2013, 19:27 »

CroPrepper, iskreno nemam iskustva ali možda ti ovaj pomogne,

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Evidentirano

DF_zgb

• Regularni član
« Odgovori #3 u: 31 Prosinac , 2013, 14:08 »

CB je jednostavan način komunikacije, uređaji su relativno jeftini i mali.
Pitanje je samo zašto bi ga koristio, ako već nisi radioamater ??
Recimo ekipa off-roadera koji koriste CB za razgovor između vozila.

Meni su zanimljiviji uređaji kao:
- DeLorme InReach - Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
- SPOT Messenger - Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

s njima možete javiti svoju poziciju u slučaju nesreće ili neke druge izvanredne situacije.
Zgodno kao osiguranje u "divljini" !

Neko vrijeme sam čak razmišljao o satelitskom telefonu ali cijene su kod nas paprene - u VIP-u preko 10000kn samo telefon, tak da se ne isplat za povremenu upotrebu.
Evidentirano

Vikingr

• Aktivni član
« Odgovori #4 u: 01 Siječanj , 2014, 14:45 »

Sve je to fino, ali cemu sve to, mislim, kakve veze CB radio ima sa outdoorom?

Citat: "DF_zgb"
Neko vrijeme sam čak razmišljao o satelitskom telefonu ali cijene su kod nas paprene - u VIP-u preko 10000kn samo telefon, tak da se ne isplat za povremenu upotrebu.

Ako ti treba mob za outdoor (naravno, kamera je slaba) trazi marku EVOLVEO. Baterija drzi jace od tri tjedna, malo krupniji mob ali super stvar :)
Evidentirano
Wake early if you want another man\'s life or land.
No lamb for the lazy wolf.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

DF_zgb

• Regularni član
« Odgovori #5 u: 02 Siječanj , 2014, 23:08 »

Citat: "Vikingr"
Ako ti treba mob za outdoor ...

Thx za info, ali mob koristim uglavnom za razgovore tak da mi ne treba outdoor model.
Nažalost u planinama obične nema signala tak da ga većinom držim unutar jakne ili ruksaka.
Evidentirano

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač
« Odgovori #6 u: 04 Siječanj , 2014, 19:35 »

Ako u slučaju nezgode (odašiljači ne rade) mobilne mreže ode u kur--- i fiskne linije prestanu raditi, onda ti satelitski telefoni ili radio uređaji pomažu.

Citat: "Vikingr"
Sve je to fino, ali cemu sve to, mislim, kakve veze CB radio ima sa outdoorom?

Ovdje smo u sektoru "preparacija", raspravljanje mogućih postupaka kada dođe do SHTF situacije (shit hits the fan) ili dođe do WROL (without rules of law) situacija.

Citat: "DF_zgb"

I ja. Samo kaj onda i osoba koju zoveš mora imati satelitski telefon, osim ako zoveš nekoga u područja gdje nema nikakvih hendikepa šta se tiče infrastrukture.

Ja sam jedno vrijeme ciljao na Alan Multi 42

Možeš ga i koristit kao mobilnu stanicu  u autu.

A kao ručni aparat samo staviš jako dobru antenu. Možda jednog dana doleti i taj item u moj ormar. Ovisi naravno o tome koliko to ljudi ovdje koristi. Doma nemrem to koristiti jer sam toćno u dolini brijegova i okružen. Lovim samo 3 radio stanice  :vertex_Schild_Smiley_LOL1:
Evidentirano

Gorštak

• Prepper
  • Guru
  • *
« Odgovori #7 u: 25 Ožujak , 2014, 23:15 »

CB rulz, imal sam ju neko vrijeme spojenu doma .. samo jako jako jakoooo slabo ljudi ima, u zagrebu u mojem krugu je bilo svega 4 CBasa stariji ljudi, koji su free komunicirali ...

posto sam ja nekak oldschooler u dusi, volim taj stil zivota aute i opcenito stvarno mi je zal kaj CB opet ne zazivi kak je to nekad bilo
Evidentirano

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač
« Odgovori #8 u: 26 Ožujak , 2014, 09:11 »

Citat: "Gorštak"
CB rulz, imal sam ju neko vrijeme spojenu doma .. samo jako jako jakoooo slabo ljudi ima, u zagrebu u mojem krugu je bilo svega 4 CBasa stariji ljudi, koji su free komunicirali ...

posto sam ja nekak oldschooler u dusi, volim taj stil zivota aute i opcenito stvarno mi je zal kaj CB opet ne zazivi kak je to nekad bilo

Ma da istina. Dobro ja nisam nikad imal CB, ali sjećam se kad je buraz imal i ono bio je doživljaj ćuti nekog drugog nepoznatog. Danas samo ideš na internet i pičiš na neki chat, ali CB je zakon. Kada se popneš na breg, ukopčaš antenu i sprobaš domet. Mislim da u slučaju da dođe do sranja, da CB ima dobre šanse.
Evidentirano

Gorštak

• Prepper
  • Guru
  • *
« Odgovori #9 u: 26 Ožujak , 2014, 12:23 »

sjecam se kak je to bilo uff, svi kanali puni nisi mogel nac slobodnog mesta za spikanje, a sjecam se da smo mi imali i pojacalo za CBjku, kaj si pojacal signal i doslovno si mogel gazit ljude npr ti pricas i ja se ubacim u razgovor i pricam prek tebe, mene cuju a tebe ne :D hahaha sam kaj se uz ta pojacala obavezno ulazilo i na TV i radio ... hahaha pa gledas dnevnik i cujes mene kak pricam na CBjki

ah ta divna stara vremena  :))  :))  :))

btw bolja solucija od CBa je ukv stanica kad zagusti i nadjes se u toj situaciji
Evidentirano

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač
« Odgovori #10 u: 12 Rujan , 2014, 11:40 »

Da oživim malo temu.

Gorštaku vidim da si ti imao CB u drugoj temi si pisal. Jel ti još radi?
UKV stanica je sigurno dobra.
Samo ovaj razlog me spriječava da dalje pratim radio-amaterstvo:
-ako dođe nedaj bože do nekih sranja, više ljudi će imati CB nego UKV stanice baš radi razloga jer za UKV stanice moraš imati napredovano znanje o radio-amaterstvu. A CB upališ i pičiš po kanalima.

Mene zanima ova 11m bazooka antena koju likovi rade za CB uređaje.

Imaš dipol antenu koju napneš između dva drveta i spojiš na cebejku. Bilo bi zanimljivo sprobati domet, da se popnem na strahinjčicu i odozgora vidim Sloveniju i Zagreb pa možda čak dobim domet do tebe haha  :vertex_Schild_Smiley_LOL1:
Evidentirano

Gorštak

• Prepper
  • Guru
  • *
« Odgovori #11 u: 12 Rujan , 2014, 19:57 »

Citat: "CroPrepper"
Da oživim malo temu.
Gorštaku vidim da si ti imao CB u drugoj temi si pisal. Jel ti još radi?
UKV stanica je sigurno dobra.
Samo ovaj razlog me spriječava da dalje pratim radio-amaterstvo:
-ako dođe nedaj bože do nekih sranja, više ljudi će imati CB nego UKV stanice baš radi razloga jer za UKV stanice moraš imati napredovano znanje o radio-amaterstvu. A CB upališ i pičiš po kanalima.

Radi CBejka, sam nije upogonjena ... moral bi ju stacionirat doma i antenu spojit, bil na na mobilnoj anteni auto doma na stenderu od balkona spojenoj, inace sa pravom GPjacom da ju postavim na vrh zgrade, mozda bi i uspostavili kontakt ... Tebe bi vjerovatno jebalo kaj si u rupi, i kaj si okruzen brdima pa ne znam kakva bi bila komunikacija, treba probat  :D
Evidentirano

Vikingr

• Aktivni član
« Odgovori #12 u: 12 Rujan , 2014, 22:05 »

Mislim da nema sanse da komuniciram s nekim od vas cak i da ju nabavim jer sam valjda 200 km od vas...
Evidentirano
Wake early if you want another man\'s life or land.
No lamb for the lazy wolf.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač
« Odgovori #13 u: 15 Rujan , 2014, 22:00 »

Gorštak ta cebejka izgleda kao stroj za prisluškivanje iz hladnog rata hahha! Vikinze može se razgovarati. Samo piči na brdo, postavi veliku antenu i piči

Via Tapatalk
Evidentirano

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač
« Odgovori #14 u: 18 Rujan , 2014, 11:55 »

Jednoga dana kada imam Cebejku, vrijedi isprobat komunikaciju sa gorstakom!  :smiley-vault-misc-146:

Bilo bi zanimljivo vidjeti jeli nosi tako daleko sa malo jacom antenom i 4W. Ja mislim da sigurno.

Komunikacija bi isla od Strahinjčice do Sljemena. Nema barikada u obliku brda, slobodna linija:

[attachment=0:3jdjxq55]10681894_1480947182186939_1026833825_n.jpg[/attachment:3jdjxq55]

[attachment=1:3jdjxq55]10707407_1480946715520319_446914214_o.jpg[/attachment:3jdjxq55]
Evidentirano

Gorštak

• Prepper
  • Guru
  • *
« Odgovori #15 u: 18 Rujan , 2014, 12:27 »

Citat: "CroPrepper"
Gorštak ta cebejka izgleda kao stroj za prisluškivanje iz hladnog rata hahha!

trebas vidjet onu drugu aparaturu, WW2 je nista za to hahahah :D al je delalo ... a sve je to grunf slozil :D

probal bum posudit magnetnu antenu, da ju spicim na auto, ovu staru mobilku nemam kak fiksirat, kad je za stari auto kaj ima zljeb di se kopca gepek treger
Evidentirano

blinddog

• Donator
  • Regularni član
  • *
  • VKV brico
« Odgovori #16 u: 18 Rujan , 2014, 13:23 »

Uz malo bolju antenu bez problema možeš dohvatiti ovih tridesetak km (ako nema prepreka) i ovih zakonskih 4W. Napraviš jedan 11-metarski dipol, razvučeš ga na slobodnom mjestu i evo ti dometa.
Kod ovih malih snaga domet se jako poboljša s kvalitetnom antenom. A kvalitetnu antenu nemoraš kupiti, možeš je napraviti i sam.
Evidentirano
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

Gorštak

• Prepper
  • Guru
  • *
« Odgovori #17 u: 18 Rujan , 2014, 14:12 »

vidim da kuzis neke stvari oko radio amaterstva, pa daj malo razjasni onda te antene, kako napravit dobru mobilnu antenu, neke slike, skice itd. ? puno bi pomoglo  :goodday:
Evidentirano

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač
« Odgovori #18 u: 18 Rujan , 2014, 14:50 »

Znam da ima ova dipol antena koja se sastavi od jednog spoja (T-komad) i 2 kabla. Nešto u stilu ovog:

Evidentirano

blinddog

• Donator
  • Regularni član
  • *
  • VKV brico
« Odgovori #19 u: 18 Rujan , 2014, 18:58 »

Ako je dužina kraka oko 5,5 metara mogla bi biti i dobra za CB. Onda je to poluvalni dipol. I ako je dužina kraka oko 2,75 m isto bi mogla biti dobra (četvrt valni dipol) samo malo slabije zrači.
Ova vrsta antene zrači u smjeru kamo je okrenuta. Znači, signal ide okomito na krakove. Paralelno s krakovima zrači jako malo i u tom smjeru je i gluha.
Za jednoliko zračenje (kružno) bi ti bila dobra GP antena (Ground Plane) koja izgleda ovako

Za dobru CB radio vezu je potrebno:
CB stanica
napajanje (akumulator ili ispravljač)
antena i antenski kabel.
Kad se postavi antena na mjesto, tad se uz pomoć SWR metra točno prilagodi antena opsegu na kojem se uspostavljaju veze. Naime, ako antena nije dobro podešena, vraća se veliki dio energije u stanicu i može je uništiti. Tako se antena podesi da puno zrači a što manje energije vraća u stanicu.
Kabel bi trebao biti što kraći (zbog gubitaka), novi 50 omski, koaksijalni i što kvalitetniji i deblji. Kabel za TV NE KORISTITI!!!
Uz sve to i vremenske prilike imaju svoju ulogu. Nekad je jednostavno nemoguće uspostaviti vezu jer su propagacije takve. Veliki utjecaj ima sunčevo elektromagnetsko zračenje. Zato se najdalje veze najčešće uspostavljaju noću. Ako me sjećanje dobro služi, prije 20-30 godina je jedan amater na CB opsegu uspio uspostaviti vezu s Australijom i to sa snagom od 5W! Ali to su ekstremi.
U radio amaterizmu je poznat izraz LOS - Line Of Sight, linija vidljivosti. Onda nije problem uspostaviti vezu. Ali ako si u rupi, okružen zgradama (armirani beton - Faradejev kavez), šumom ili nekim preprekama, svaka veza zna biti pain in the ass.
Prije puno godina sam bio dosta u tim HAM vodama, sad sam malo već i zahrđao. Jegiba, stisle godine, žena, dvoje studenata. Ali do idućeg ljeta budu i kod mene na krovu antene i neki uređaji.....
Evidentirano
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED
 Str: [1] 2 3 ... 7   Gore