Izrada antena

• 231 replies
  • 16486 views
*

Offline Preppy

• *
  • 3856
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
Re: Izrada antena
« Odgovori #20 u: 12 Listopad , 2014, 17:21 »
Evo našao nešto vremena i krenuo u izradu CB antene - double bazooka - ili zolja kako bi Gorštak rekao.

Prvo sam navukao kabel u razvodnu kutiju, naravno izmjerio duljine koje mi je ono računalo izbacilo, i zacrtao flomasterom. Skinuo izolacijsku gumu sa kabla i gurnuo ga u kutijicu.

Poslije toga se oplet zavrne i napravi neki kao spoj na kojeg možeš lemat spojnice. Ja sam koristio neki malo manji kabelčić. Problem, nisam imao pastu za lemanje pa mi se nije spajalo kak se spada. Lemio sam onda za šajbicu koju sam sa šarafom stisnuo na masu ženskog spoja. Sve sam zalio vrućim lijepilom da se štite spojevi i otvorene žice od vlage itd..

Nadam se da to neće imati negativne efekte na kvalitetu antene (spajanje šajbice na masu itd).

Sljedeći korak je da izmjeriš razmak na kojem češ spajat oplet sa sržom kabla. Lagano skineš od te točke cijelu gumenu izolaciju, i komadić izolacije koja štiti srž. Tek toliko da možeš zalemit oplet na nju.

Nakon kaj zalemiš oplet na srž, bilo bi dobro da sve opet zaliješ vrućim lijepilom.

I sve to izoliraš termo bužirom. Ja ga nisam imal pa sam koristio malo kvalitetniju elastičnu izolirtraku.

Kada je to sve napravljeno, antena je već skoro gotova. Naravno, kratiš krajeve kak ti treba. Ja sam pustio sa svake strane skoro 10cm da se poslije može naštelat SWR kako se spada. Lakše rezati nego štukati.

Nakon toga sam improvizirao kvačicu na koju ću kopčat uže kada ću dizat antenu na obrnut V.

Vrijeme da spojim Feeder kabel (kabel koji ide od radio stanice do ženskog spoja na razvodnoj kutiji).

Imao sam dva PL konektora, pa sam ih kopčao na ostatak koaksialnog kabla.

Trebalo je stari kabel izvuč iz njega. Nabio sam frišku srž u špicu i fino zalemao. Obrusio malo da može sjestu ženski spoj bez naguravanja.

Nakon što sam ga nasadio, trebalo je srž dobro izolirat da ne dođe u kontakt sa opletom. Najbolje staviš gore vrućeg lijepila sa pištoljice i kabel rotiraš mahajući u ruci da se stvori kao druga srž oko njega. Efikasno.

Nakon što sjedne konektor, se zalema oplet - kolko god moguće - na masu konektora..

I ako nemaš termo bužira, i izolir traka dobro posluži.

Feeder kabel gotov, vrijeme da spojim provizorne kopče na koje se može kabel napesti. Finalne kopče će se spojit kada će antena bit optimalno naštelana za optimalnu duljinu tj. SWR!
Za to predlažem konop za sušenje rublja. On je plastificiran i ne popušta kada je vlažan.

Ja sam uzeo zelenog radi kamufliranja u šumi.

Vrijeme da se postavi antena!!!!

Susjedi gledali kao da sam s marsa došel haha. Osjećal sam se kao Nikola Tesla  :D

Provizorno spojio antenu na stup od struje i na drugoj strani napeo konop preko rasklopive lojtre velike visine.

Dovezao sam auto i spojio antenu na SWR metar.

Iako mi je antena duža nego bi trebala, dobio sam na kanalu 20 SWR od 1.3!
Na 40 1.45, na 1 1.2.

Znači uskoro pičim ja negdje u prirodu i da to pošteno isprobam i korigiram duljinu antene.

Ovaj RG213 feeder kabel je totalno nespretan, i naručio sam si običan RG58 feeder od 10m do T-spoja double bazuke :)

So far, to je to.

Imam puno šuma na radiju kada ju spojim, ali sam ovdje kod mene u dvorištu dobio skoro na svakom kanalu nešto. A prije je samo bio static, znači da je ipak nešto dobrog u tome.
« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »

*

Offline blinddog

• *
  • 434
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #21 u: 12 Listopad , 2014, 20:38 »
Odličan tutorijal!!! :ymapplause:  :ymapplause:  :ymapplause:

Pravi primjer uradi-sam kakav je i sam preppers pokret.

Budući ti je SWR na 40 = 1,45 a na 1 = 1,2 znači da ti je antena duga. Ja bi to skratio sa svake strane po 1 cm i ponovno izmjerio SWR. Ako se ništa ne mijenja, skratio bi za još 1 cm i opet provjerio. Neće biti velikih pomaka ali bolje je da je SWR što manji.
I obavezno na dipolima si označi koji je vrući kraj a koji hladni. Recimo, crvenom izolir trakom označiš vrući kraj. Naime, ova se antena jednostavno postavi vertikalno i imaš vertikalni dipol. U tom slučaju vrući kraj antene obavezno ide gore.
Kod horizontalno postavljenog dipola su bolje DX veze.
I drugi puta nemoj koristi odličan i skupi RG-213 već bilo koji 50 omski i jeftiniji koaksijalac.

Živio
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Offline Preppy

• *
  • 3856
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #22 u: 12 Listopad , 2014, 20:58 »
Ali na ovoj ne kužim koji bi bio vrući i hladni jer nije oblik dipola budući da spajam oplet na srž na vrhovima.

Via Tapatalk

*

Offline blinddog

• *
  • 434
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #23 u: 12 Listopad , 2014, 21:06 »
Onaj na koji si spojio vrući kraj (sredinu) koaksa.
Na trećoj slici mi se čini da je to lijevi krak kad gledaš u otvorenu kutiju.
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Offline Preppy

• *
  • 3856
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #24 u: 12 Listopad , 2014, 21:55 »
Ahaa! Hvala hvala na info :)  budem označio. Jedva čekam pošteni test na otvorenom. Malo me muči količina šuma koji čujem sad.. Možda spojevi nisu dovoljno dobri. Al budem videl kad postavim i isprobam. Dat ću izvješće.

Via Tapatalk

*

Offline blinddog

• *
  • 434
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #25 u: 12 Listopad , 2014, 22:18 »
Šuma će uvijek biti. Koristi noise blanker ili noise limiter (NL ili ANL) prekidač, malo će smanjiti šum iz okoline. Ispravljači su generatori šuma, moj mora biti 1,5 m udaljen od stanice da se ne čuje šum. I to paralelno na stanicu mora biti jezgra trafoa, ako je okomito šumi ko sam vrag. Može se još čuti i stara rasvjeta za fluo cijevi, njihova prigušnica starog tipa je trafo.

E, i OBAVEZNO kad grmi u blizini isključi antenu iz stanice!
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Offline Preppy

• *
  • 3856
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #26 u: 13 Listopad , 2014, 10:08 »
Baš sjedim u uredu i imam onaj mali world-receiver od Grundiga i slušam radio. Upalim komp koji je blizu njega i odma čujem puno statica i šuma na radiju. Sjetio sam se tebe i ovog posta gore gdje pišeš da ispravljač stvara šum.
Jeli to stvara neko elektromagnetsko polje oko sebe u indukcijskoj špuli koje utječe na kvalitetu primljenog signala nekig prijemnika?

I sjetio sam se rasprave sa Gorštakom, gdje smo raspravljali jeli alternator na autu može škodit kvaliteti signala koje dobivamo. U biti ja sam mislio da i ta struja koja ide od alternatora nije tako "čista" kao ona direkt iz baterije, koja je ravnomjerna DC, dok iz alternatora puno faktora utječe na kvalitetu i konstantnost napona. I pitanje jeli elektromagnetski valovi širu po električkoj instalaciji u autu kada alternator radi.

Koja su tvoja iskustva s tim?

*

Offline blinddog

• *
  • 434
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #27 u: 13 Listopad , 2014, 11:41 »
Gledaj, svaki, uvjetno rečeno, ispravljač ima u sebi transformator. Trafo obično snižava napon od 230-240V iz mreže na 13,8V koliko je ovdje potrebno. Trafo se sastoji od žica namotanih preko željeznih limova i radi tako da jedna zavojnica pretvara 230V u elektromagnetski val a druga pretvara taj elektromagnetski val u 13,8V. Taj se napon regulira i ide u stanicu.
Problem je što dio ovog prvog EM vala jednostavno "pobjegne" i naša ga stanica prima jer je udaljenost mala a stanica pojačava jako slabe EM valove iz etera u zvučne valove u zvučniku.
Pomaže udaljiti stanicu od ispravljača, zakrenuti ispravljač, pokušavati premještanjem dobiti što manje šuma.
Računala su poznati proizvođači šumova u audio opremi jer su preslabo oklopljeni dijelovi koji stvaraju EM polje. Isto tako i stari CRT monitori. Kod njih je napon na katodnoj cijevi i do 10.000V! A zavojnica veličine šake i to mora stvarati EM polje i smetnje. Kad je moj sin kupio si novi stol za računalo i postavio ga do zida od kuhinje, svako uključivanje mikrovalke mu je smrzavalo ili resetiralo računalo. Kad smo stol pomaknuli samo pola metra, problem nestao.

Struja iz alternatora je također istosmjerna kao iz akumulatora, jedino što malo varira napon. Ali tu je onda regler koji regulira da napon nikad ne pređe 14,4V (mislim da je ta veličina u pitanju). Po meni je veći problem svjećice kod benzinaca. Kod mene je dosta slab TV signal i kad susjed kresne Tomos APN, obavezno mi pogorša sliku na TV-u. Glede širenja EM vala po instalaciji, ne, ne širi se po instalaciji ili jako slabo. Previše željeza u motornom prostoru da bi to smetalo. Ako ti smeta stanici dok auto radi, pokušaj staviti blokadu na svjećice. Iako bi svi auti unazad 10 godina već morali imati to ugrađeno u visokonaponske kablove prema svjećicama.
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Offline Gorštak

• 3278
  • 10
« Odgovori #28 u: 13 Listopad , 2014, 14:28 »
Po meni je steta kaj si zajebal RG 213 kabel za antenu, a razlika sa RG 58 sigurno neku ogromna ... bolje da si taj skupi kabel ostavil za neku dobru stacionarku i doma ju koristil, dobor znam da si ga nabavil ispod svih cijena al opet .. steta no pogotovo kaj bus sad dela od RG 58 ... kaj ces s dve antene  :p

sad treba prec na breg i isprobat, ako u dvoristu cujes puno toga, onda bu na bregu barem 3 puta bolje  :ymapplause:  superiska bum i ja naprvil kad kablovinje kupim

mi smo raspravljali o vucenju struje direkt iz akumulatora i iz kutije osiguraca ... na kaj sam rekel da je to isti k*** samo jednostavniji i nema tolko zajebancije, i tak je u kutiji sa osiguracima uvijek koji port slobodan upravo za takve nadogradnje .. a iz akumulatora direkt se vuce iskljucivo samo kad imas jake potrosace tipa muzika sa velikim pojacalima i sub woofere ...

I kak je reko Blinddog prosla u ona vremena kad su auti imali generatore tipa dinamo ili stare tipove alternatora, i bobine i svijecice bez blokade sumova ... danas je to sve integrirano, u bobinama ili kablovima, a i na alternatorima ...

*

Offline Preppy

• *
  • 3856
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #29 u: 13 Listopad , 2014, 15:28 »
Citat: "Gorštak"
Po meni je steta kaj si zajebal RG 213 kabel za antenu, a razlika sa RG 58 sigurno neku ogromna ... bolje da si taj skupi kabel ostavil za neku dobru stacionarku i doma ju koristil, dobor znam da si ga nabavil ispod svih cijena al opet .. steta no pogotovo kaj bus sad dela od RG 58 ... kaj ces s dve antene  :p

sad treba prec na breg i isprobat, ako u dvoristu cujes puno toga, onda bu na bregu barem 3 puta bolje  :ymapplause:  superiska bum i ja naprvil kad kablovinje kupim

mi smo raspravljali o vucenju struje direkt iz akumulatora i iz kutije osiguraca ... na kaj sam rekel da je to isti k*** samo jednostavniji i nema tolko zajebancije, i tak je u kutiji sa osiguracima uvijek koji port slobodan upravo za takve nadogradnje .. a iz akumulatora direkt se vuce iskljucivo samo kad imas jake potrosace tipa muzika sa velikim pojacalima i sub woofere ...

I kak je reko Blinddog prosla u ona vremena kad su auti imali generatore tipa dinamo ili stare tipove alternatora, i bobine i svijecice bez blokade sumova ... danas je to sve integrirano, u bobinama ili kablovima, a i na alternatorima ...

Pa niš ne smeta kaj sam si već složil antenu. Da ju kasnije slažem sigurno ju nebi bolje složio tak da mi nije žal kabla :) ali složil budem još jednu iz RG58, zato jer ovaj RG213 je zbilja nespretan, debeli, teški i jako tvrdi - koma za nošenje po terenu u ruksaku.

Mislim da mi je bilo lakše na mojem autu direkt iz akumulatora potegnut struju jer nutra već je debeli kabel za woofer, samo sam uz njega sa drotom potegnuo friški par. Ma ok je sad kak je. Da imam neki malo skupljiji auto onda nebi takve parade delal  :D

*

Offline Preppy

• *
  • 3856
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #30 u: 14 Listopad , 2014, 09:29 »
Evo i filmić popračen mojom subotom navečer  :vertex_Schild_Smiley_LOL1:

[youtube:q41ry5st]0RTY1FMUPmY[/youtube:q41ry5st]

*

Offline Gorštak

• 3278
  • 10
« Odgovori #31 u: 14 Listopad , 2014, 19:06 »
Kro Papre, dobar video  :ymapplause:  :smiley_emoticons_ugly-dance:  ... kad uhvatim volje, napravim ju i ja ...

*

Offline Preppy

• *
  • 3856
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #32 u: 14 Listopad , 2014, 19:11 »
Samo pazi da ne odrežeš previše kod trimanja za swr kao ja... Jao de mi je pamet...

Via Tapatalk

« Odgovori #33 u: 15 Listopad , 2014, 15:18 »
Kolega CroPrepper nam se skroz ufurao u te stanice  :ymapplause: , morat ću i ja malo proučit i nabavit koju  :goodday:

*

Offline Preppy

• *
  • 3856
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #34 u: 16 Listopad , 2014, 15:03 »
Bilo bi lijepo  :D Bar se nebudem s babami o kombanjiranju kukuruza moral spominati  :D

Našel sam još jedan zanimljiv DIY projekt. Mobilna GP antena (je to GP dizajn?)

[youtube:2e0eja67]gpGam4q34uU[/youtube:2e0eja67]

*

Offline Gorštak

• 3278
  • 10
« Odgovori #35 u: 16 Listopad , 2014, 15:22 »

*

Offline Preppy

• *
  • 3856
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #36 u: 16 Listopad , 2014, 16:21 »
Citat: "Gorštak"

I kaj ti to znači? Pa daj bar napiši neki komentar uz sliku lenčino jedna  :glavauzid:

*

Offline Preppy

• *
  • 3856
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #37 u: 17 Listopad , 2014, 14:25 »
Citat: "CroPrepper"
Bilo bi lijepo  :D Bar se nebudem s babami o kombanjiranju kukuruza moral spominati  :D

Našel sam još jedan zanimljiv DIY projekt. Mobilna GP antena (je to GP dizajn?)

[youtube:3n9hxkba]gpGam4q34uU[/youtube:3n9hxkba]

Hmm ovaj koristi obični neki kabelčić za antenu. Pa nemora imat kabel neku specifikaciju (otpor blabla) da najbolje odgovara efikasnosti antene?

*

Offline blinddog

• *
  • 434
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #38 u: 17 Listopad , 2014, 14:48 »
2,5 mm2 presjek kabla je dovoljan za snagu od recimo 20W. Ovo je GP antena i prilagođenje otpora se vrši razvlačenjem radijala.
Napaja antenu normalnim koaksijalcem.
Neka te ne buni ovo, najveći dio dipol i GP antena se tako radi, od obične žice, cijevi i slično. Tvoja double bazooka se pravi od koaksijalca.
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Offline Preppy

• *
  • 3856
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #39 u: 17 Listopad , 2014, 15:24 »
Citat: "blinddog"
2,5 mm2 presjek kabla je dovoljan za snagu od recimo 20W. Ovo je GP antena i prilagođenje otpora se vrši razvlačenjem radijala.
Napaja antenu normalnim koaksijalcem.
Neka te ne buni ovo, najveći dio dipol i GP antena se tako radi, od obične žice, cijevi i slično. Tvoja double bazooka se pravi od koaksijalca.

Aha ok fala  :D Možda se bacim u izradu takve koji dan haha. Sad samo gledam po netu izradu antena. Zbilja zarazan hobi  :facepalmxd: