Izrada antena

• 231 replies
  • 16489 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1690
  • 15
Odg: Izrada antena
« Odgovori #140 u: 05 Siječanj , 2018, 23:30 »
Uh, Marine, stvar je tu jako komplicirana. dB nije mjerna jedinica. dB nam služi za uspoređivanje dviju veličina i onda nam govori o odnosu među njma.

Kada govorimo o decibelima kod antena, onda uspoređujemo točkastu antenu (ona ne postoji, samo je teoretski zamišljamo) i stvarnu antenu.

Dakle, točkasta antena, u teoriji, stvarno je nemoguće napraviti, bi imala i vodoravni i okomiti dijagram zračenja u obliku kružnice. Možeš to zamisliti kao točku iz koje se širi mjehurić sapunice, kao kad djeca pušu, u svim smjerovima. Ili kao kad pušeš balon. Što se više širi, to je balon tanji (teroretski kažemo da signal opada s kvadratom udaljenosti). To je antena najmanje moguće učinkovitosti.

Ako uzmemo neku drugu, stvarnu antenu u obzir, recimo paraboličnu antenu (kao za satelitsku TV), onda ćemo vidjeti kako je ta antena jako usmjerena, pa će i energiju dobaciti daleko dalje nego točkasta antena.

Da te ne opterećujem sad matematikom, usporedbom točkaste antene i u ovom slučaju parabolične antene (ili bilo koje druge antene koju koristimo), dobiti ćemo tu vrijednost u dB.

Odnosno, ne postoji perpetum mobile, ne možemo s 1W u predaji na anteni dobiti 2W, ono što ćemo dobiti s usmjerenom antenom će biti daleko veći doseg nego što to možemo s točkastom antenom.

Na ovoj slici možeš vidjeti što to znači, s većim usmjerenjem imamo više dB:

Ili ovdje isto, ali s dosegom za istu snagu, pri različito usmjerenim antenama:

Kada govorimo o dipol ili monopol anteni, govorimo o tipičnom dobitku od oko 2 dB.

Pogedaj sad ovu tablicu:

Kada govorimo o ta 2 dB, to znači da govorimo o 1,58 puta većem dosegu kojeg ćemo ostvariti s istom snagom na dipol anteni u odnosu na točkastu antenu.

Ako bi tu istu snagu doveli na paraboličnu antenu s dobitkom od 30dB, to znači da ćemo s tom antenom (vidi tablicu) ostvariti doseg 1000 puta veći nego s točkastom antenom.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1690
  • 15
« Odgovori #141 u: 06 Siječanj , 2018, 00:09 »
Ovo je jako slična priča kao kod Sunca i povećala.

Staviš komad papira na sunce i neće se dogoditi ništa, ali ako staviš povećalo iznad papira, ti si onda energiju koja je raspršena po velikopj površini skocentrirao u jednu točku i sada je tu tolika energija da će papir progoriti, prvi slučaj ti je točkasta antena, drugi slučaj ti je parabolična antena.

*

Offline Marin

• 160
  • 0
« Odgovori #142 u: 06 Siječanj , 2018, 00:11 »
Zahvaljujem na odgovorima. Znaci stvarna snaga naravno se ne moze uvecati na anteni. Radi se o tome da kod tih boljih antena koje imaju dobitak, da one kao da su postavljene "blize" u odnosu na stranu do koje zelimo dobaciti. Znaci imamo obican dipol a druga osoba je od nas udaljena 10km. Sa antenom koja ima dobit od 3dB mi kao da smo onda ne na 10km udaljenosti nego na nekih 6-7km. To se odnosi i na emitiranje i na primanje signala?

Neki dan mi je pala na pamet jedna zamisao, al sam onda shvatio da to vec postoji. :D  Naime palo mi je na pamet da recimo postavim na stol pored kompjuter pmr uredjaj sa ukljucenom WOX funkcijom. Recimo kanal 8 i pod kanal 8. I tako isto napravi osoba koja je u gradu udaljenom 100 km. I oboje ukljucimo Skype. Sto bi se u takvoj situaciji dogodilo? Ja u svom gradu bi mogao pricati sa obicnim PMR uredjajem od 0.5w sa nekim tko je udaljen ne samo 100 nego i 1000km. Znaci jedan uredjaj pored kompjutera nek je visoko u zgradi a ja sa udaljenosti od 3-5km od doma pricam sa nekim u Zagrebu koji je isto udaljen od kuce par Km. :D

Mislim da se to zove Eholink ako sam dobro shvatio.

preko Skypea kako sam to opisao bi radilo? Kako jos bolje povezati dva kompjutera u razlicitim gradovima umjesto Skypea a da obavlja jos kvalitetnije funkciju prenosa zvuka u realnom vremenu? Ima li kakav besplatan program?

*

Offline poljičanin

• *
  • 1690
  • 15
« Odgovori #143 u: 06 Siječanj , 2018, 00:38 »
Antena se jednako ponaša i u prijemu, i u predaji. Što je antena usmjerenija, to je doseg veći. Ali postoje još neke stvari koje utječu na doseg - polarizacija.

Ako nisu usuglašene polarizacije, ti antenu postavi okomito, onaj koji te sluša postavi antenu vodoravno - zbog neusuglašenih polarizacija nećete ostvariti kontakt iako bi to mogli s obzirom na antenu i snagu predaje/osjetljivost prijemnika.

Ovo je zanimljiv priručnik, i na stranicama 3-3.3 do 3-3.9 imaš pregled antena po tipovima s najvažnijm značajkama te antene. Imaš još more interesantnih stvri vezanih uz propagaciju elektromagnetskih valova iako je priručnik za ljude koji su familijarni s tematikom, osobito s radarima.

ttps://www.microwaves101.com/encyclopedia/Navy handbook/EW_Radar_Handbook.pdf

*

Offline Marin

• 160
  • 0
« Odgovori #144 u: 28 Siječanj , 2018, 19:43 »
A dipol u obliku obrnutog slova V?

Kako se takva antena ponasa u odnosu na horizontalne i vertikalne antene? Takva antena se moze postaviti u visoko potkrovlje a cak i vani na podrucjima sa jakim udarom vjetra jer ju je moguce dobro ucvrstiti.

U biti dipol je lako napraviti? Moze se i od koax kabela, a moze se i od neke sajle ili od nekog bakrenog kabela?

One mobilne antene duzine 1,5m ne mogu biti bolje od obicnog dipola ili?

*

Offline Preppy

• *
  • 3856
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
« Odgovori #145 u: 30 Siječanj , 2018, 14:02 »
Uskoro se bacam u izradu duple bazuke za VHF pa sam naletio na zanimljiv članak: Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Usput da pitam, ima tko možda VHF/UHF SWR metar za posudit da ne kupujem sad radi jedne il dve antene SWR metar
« Zadnja izmjena: 30 Siječanj , 2018, 14:07 od Preppy »

*

Offline Preppy

• *
  • 3856
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #146 u: 01 Veljača , 2018, 10:18 »
Naisao sam na lika koji izraduje i prodaje antene. Recimo ova kosta 99 funti:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Zanimljiv koncept

*

Offline Preppy

• *
  • 3856
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #147 u: 06 Veljača , 2018, 20:02 »
Evo danas sam se bacio i izradu GP antene 1/4 valne za 146MHz.
Uzeo sam običnu žicu, koju sam moral prvo ravnati s čekičom. Htio sam prvo spajat radijale direkt na SO239 konektor. Ali to nebi išlo dobro jer nema onda mjesta za šarafe i šajbice.
Uzeo sam onda stari poklopac od friteze i iz lima izrezao krug u kojeg sam izbušio rupe.
U centar ide SO konektor a radijali u posebne rupe.
Fiksiranje antene na teleskopski stup ide sa cijevi instalacije za elektriku u koju sam zarezao crtu da se može kabel provući i da PL konektor paše radi radijusa. U tu instalacijsku ide vrh od stupa. Sad samo čekam PL - SMA adapter da isprobam i izmjerim swr.
Budući da je sve šarafljeno, antena se može saklopiti za na teren.

*

Offline Antun

• 316
  • 4
« Odgovori #148 u: 07 Veljača , 2018, 08:31 »
Fino... :pivo:
Moj mi je psihijatar rekao da vi ne postojite. Imam dobre ideje, al mi ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Offline blinddog

• *
  • 434
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #149 u: 07 Veljača , 2018, 10:02 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi  ne zaboravi pri mjerenju podići antenu da ti radijali ne diraju zemlju jer će biti pogrešno očitanje.

Antena treba biti barem pola valne duljine odignuta od zemlje i pola valne duljine odmaknuta od prepreka, tada zrači najbolje.

CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Offline Preppy

• *
  • 3856
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #150 u: 07 Veljača , 2018, 10:13 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi  ne zaboravi pri mjerenju podići antenu da ti radijali ne diraju zemlju jer će biti pogrešno očitanje.

Antena treba biti barem pola valne duljine odignuta od zemlje i pola valne duljine odmaknuta od prepreka, tada zrači najbolje.

Bez brige, stup je vec spreman  :thumbs:

*

Offline Gorštak

• 3278
  • 10
« Odgovori #151 u: 11 Veljača , 2018, 00:58 »
I jesi mjerio ??

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

*

Offline Preppy

• *
  • 3856
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #152 u: 13 Veljača , 2018, 10:29 »
I jesi mjerio ??

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
Nisam još. Čekao sam adapter SMA ženski na SO. Vrijeme je trenutno malo koma pa još ništa iz mjerenja, barem dok snijeg nestane jer moram mjeriti na terenu. K tome još čekam jednu antenu s Amerike i još jednu hoću složiti da se isplati mjeriti jer ja nemam SWR negonga moram posuditi.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1690
  • 15
« Odgovori #153 u: 13 Veljača , 2018, 10:38 »
U žargonu ovo je B konektor, makar je oznaka SO-239 za utičncu i PL-259 za utikač (poznati i kao Navy type 49190 i 49194).

*

Offline Preppy

• *
  • 3856
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #154 u: 13 Veljača , 2018, 10:41 »
U žargonu ovo je B konektor, makar je oznaka SO-239 za utičncu i PL-259 za utikač (poznati i kao Navy type 49190 i 49194).

Je samo kaj mi zargon nis ne znaci kad narucujem jer nitko ne trguje u zargonu.. SO(cket) PL(ug).
I kak bi se znalo da je to b konektor? ima raznih SO na SMA, imas SO239 na SMA zenski, na SMA muski, na SMA zenski revers, na SMA muski reverse. Kak su onda b, c , d i e konektori?
« Zadnja izmjena: 13 Veljača , 2018, 10:46 od Preppy »

*

Offline Antun

• 316
  • 4
« Odgovori #155 u: 13 Veljača , 2018, 11:01 »
 :fucka:
trebao si uzeti SMA konektor s komadom tanjeg RG na SO, jer ti je RG krut i vjrojatno ti bu krv pil.

« Zadnja izmjena: 13 Veljača , 2018, 11:15 od šumarak »
Moj mi je psihijatar rekao da vi ne postojite. Imam dobre ideje, al mi ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Offline Preppy

• *
  • 3856
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #156 u: 13 Veljača , 2018, 11:04 »
Danas navecer budem isprobao s jedne uzvisene lokacije ovu GP antenu kako je u prijemu pa javim dojmove.

*

Offline Preppy

• *
  • 3856
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #157 u: 13 Veljača , 2018, 11:16 »
:fucka:
trebao si uzeti SMA konektor s komadom tanjeg RG na SO, jer ti je RG krut i vjrojatno ti bu krv pil.

Mislis dovod od antene do radija je krut?

*

Offline Antun

• 316
  • 4
« Odgovori #158 u: 13 Veljača , 2018, 11:19 »
Da... :kokice:

*

Offline Preppy

• *
  • 3856
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #159 u: 13 Veljača , 2018, 11:26 »
Moj dovod je iz rg58 i dosta fleksibilan. Iako ima dosta gubitka na vhf mislim da bude ok.
Ali za buduće projekte sigurno za uzet u obzir.
« Zadnja izmjena: 13 Veljača , 2018, 11:35 od Preppy »