Outdoor Hrvatska

Molimo prijavite se ili registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Napredno pretraživanje  
 Str: [1] 2 3 ... 8   Dolje

Autor Tema: Izrada antena  (Posjeta: 10356 vremena)

Gorštak

• Prepper
  • Guru
  • *
  • Spol: Muški
Izrada antena
« u: 01 Listopad , 2014, 18:59 »

Nekada je bilo uvriježeno mišljenje da je dobra antena i ujedno skupa antena.
Ja mogu ovdje reći da za vrlo kvalitetne i daleke veze možete imati antenu koja će vas koštati nula (da, nula Kuna).Kako...?

Ovako. kod svake kuće se u "furdi" može pronaći komad PVC cijevi dužine cca 30 cm (nije kritična ni debljina ni duljina). Nadalje, treba vam 5 metara bilo kakve žice, debljina također nije važna.

Jedina "investicija" vam je koaksijalni kabel RG58 od 50 Oma, ali to je ionako trošak koji svaki CB operator mora imati.

Od ostalih potrepština trebaju vam 2 šarafa, najbolji su oni sa maticom koji na kraju imaju kukicu, kao oni koji se uvrću u okvir za slike.

Izrada:

PVC Cijev (najprikladnija je ona siva za kanalizacijske odvode promjera 50 mm) odrežemo na duljinu 30 cm. Od jednog kraja otprilike na 2 cm izbušimo 2 rupe na obje strane cijevi u koji se uvrću vijci sa kukicom.
Sa unutrašnje strane cijevi na svaki vijak zašarafimo maticu ispod koje će se pričvrstiti koaksijalni kabel.
Oplet kabla na jedan vijak a centralni (vrući) izvod kabla na drugi. Sasvim je svejedno koji će dio kabla biti spojen na koju kukicu. Važno je da se međusobno krajevi kabla ne dodiruju.

Ukoliko je poznata činjenica da je CB frekvencija na 27 Mhz, a formula kojom se izračunava valna duljina (lambda) dobije se da se brzina svjetlosti cca 300.000 km/sec podijeli sa frekvencijom na CB opsegu. Ukoliko je poznato da se ta frekvencija CB opsega nalazi od 26.965 - 27.405 Mhz, a to je iz rastera od 25 Khz podijeljeno u 40 radnih kanala, srednja frekvencija CB opsega otprilike 27.205 Mhz (kanal 20). Dijeljenjem brzine svjetlosti 300.000 sa frekvencijom na 20 kanalu dobijemo broj 11.1111.
Taj broj označava da se CB band nalazi na opsegu od 11. metara.

Svaka antena može biti punovalna (11 metara duljine), poluvalna (5,5 metara) i četvrtvalna (2,75 metara) fizičke duljine elemenata za izradu.
Kako su punovalne i poluvalne duljine nespretne za postavljanje i baratanje, ovdje ću opisati izradu dipola u četvrt valnoj varijanti.
Dakle, dipol kako mu to i ime govori sastoji se iz 2 dijela. Ustvari to će biti 2 komada žice svaki po 2,75 m duljine.

Sada ćemo odrezati takva 2 komada žice koje ćemo na jednom kraju spojiti na one kukice montirane na cijev. na svaku žicu će doći jedan kraj koaksijalnog kabla.

Na drugi kraj koaksijalnog kabla zalemimo konektor koji će direktno biti priključen na CB uređaj.
Antenu možemo postaviti bilo gdje (balkon, tavan, otvoreni prostor), čak i u sobi.

Oblik postavljene antene je u obliku "inverted V" ili oblik naopakog slova V.

Kut postavljanja nije toliko kritičan, no preporuča se kut od 40 - 45 stupnjeva.
PVC cijev čavlom ili šarafom učvrstimo na jedno mjesto gdje se neće pomicati, a žice na krajevima "našpanamo" da budu napete i pričvrstimo. Važno je da se žice nebi trebale doticati nikakvog metalnog predmeta.
Važno je da je otpor (unballanced) žice kod spajanja u cijevi otprilike 50 Oma, pa netreba nikakve prilagodbe raznim transformatorima (balunima Impedancije) "Ballun" je engleski izraz koji znači prilagođenje (ballanced = unballanced), kako naši dragi Dalmatinci nebi pomislili kako antena ima kakve veze sa balunom (loptom).

Prilagođenje antene na CB uređaj

Zakon je da je idealan omjer antene kod emitiranja (predaje) 1:1, što znači da nema gubitaka u kablu odnosno da se stojni valovi SWR (Standind Wave Ratio)  ne zadržavaju u kablu i neiskorišteni vraćaju u predajnik. Što je veći SWR efikasnost i snaga CB stanice je manja.

Za tu namjenu postoje SWR metri kojega svaki radio operator treba imati.
Mjerenjem SWR kod predaje na CB-u izmjeri se SWR. Izaberemo srednju CB frekvenciju i mjerimo.
Ako je SWR visok, znači da je žičani dipol predugačak fizički.
Pažljivo odrežemo na svakoj žici komad od cca 5 cm, i ponovno mjerimo.
To ponoviti sve dok SWR ne bude idealan (1:1).
Ovakova antena je pogodna jer zauzima malo prostora, netreba se penjati na krov, otpada opasnost od udara groma, i vrlo je jeftina i jednostavna.
Ja sam sa njom na SSB opsegu odradio gotovo cijeli svijet.
Pravilo je da su vertikalne antena bolje za bliska odstojanja, a za daleke veze (DX), žičane antene bolje i imaju veći domet. Sa takovom žicom signal putuje u prostoru, skače do troposfere i odbija se prema zemlji na nekom dalekom mjestu. Sa žicom se mogu odraditi interkontinentalne veze i to sa idealnom kvalitetom signala.
Za to su potrebni uvjeti prostiranja radio valova, tzv propagacije.

Osnovno je pravilo u radio-komunikaciji.

Bolja je dobra antena nego bilo kakva snaga stanice.

izvor: internet i SAM časopis
« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »
Evidentirano

Bog i Batina

• Global Moderator
  • Regularni član
  • *
Re: Izrada antena
« Odgovori #1 u: 02 Listopad , 2014, 09:17 »

Stavio sam ovaj zanimljiv post u posebnu temu izrade antena.
LP
Evidentirano

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač
« Odgovori #2 u: 02 Listopad , 2014, 10:16 »

Pa to je ta "bazuka" koju ja kanim složiti. Samo neću uzet pvc cijev nego gore na T - spoju stavit razvodnu kutiju, provuć veliku šipku sa navojem gdje mogu s oba dvije strane kopčat žicu. A unutra sve zapunit vručim lijepilom kada speljam kablove i sve radi.
Samo neznam koja duljina, mislim da je 5.5m dosta.
Evidentirano
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

blinddog

• Donator
  • Regularni član
  • *
  • VKV brico
« Odgovori #3 u: 02 Listopad , 2014, 13:58 »

Croprepper
Kakvu ćeš šipku provući?
Antenski kabel se oplet spaja na jednu "žicu" (krak) antene a vrući kraj (sredina kabla) na drugi krak antene. Oni moraju biti međusobno električki izolirani inače ode stanica u dim.
Ovo što je Gorštak napisao nije bazooka već dipol antena i jedna njegova modifikacija tj. obrnuto v antena. Bazooka se pravi samo od antenskog kabla.
Budem večeras potražio linkove za izradu bazuke i običnog dipola pa ih postam ovdje.
Tu bazooku ljudi masovno rade i montiraju na ribolovne štapove od 6-10 metara i rade iz mobila, s rezervnih položaja. Laka za transport i postavljanje ali kad puhne vjetar mora biti dobro osigurana.
Evidentirano
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač
« Odgovori #4 u: 02 Listopad , 2014, 14:08 »

Citat: "blinddog"
Croprepper
Kakvu ćeš šipku provući?
Antenski kabel se oplet spaja na jednu "žicu" (krak) antene a vrući kraj (sredina kabla) na drugi krak antene. Oni moraju biti međusobno električki izolirani inače ode stanica u dim.
Ovo što je Gorštak napisao nije bazooka već dipol antena i jedna njegova modifikacija tj. obrnuto v antena. Bazooka se pravi samo od antenskog kabla.
Budem večeras potražio linkove za izradu bazuke i običnog dipola pa ih postam ovdje.
Tu bazooku ljudi masovno rade i montiraju na ribolovne štapove od 6-10 metara i rade iz mobila, s rezervnih položaja. Laka za transport i postavljanje ali kad puhne vjetar mora biti dobro osigurana.

Znači oplet je jedan krak (ona mreža oko srža kabla?) a srž kabla je drugi krak?
E to nisam znal, dobro da si rekao!
Mislio sam stavit neku šipku sa navojem na koju mogu zašarafit kuke koje bi oduzele napon na spojevima kada se antena nategne (da ne punknu spojevi) - ako je to ikak moguće...

Daj molim te stavi ako nađeš neki dobar materijal ovdje. Hvala  
:goodday:

Našao sam dvije slike. Na njima spajaju oplete a srž ne diraju...

Evidentirano
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

blinddog

• Donator
  • Regularni član
  • *
  • VKV brico
« Odgovori #5 u: 02 Listopad , 2014, 14:42 »

Ovo je obični dipol i šteta koaksijalnog kabla za to!
Uzmeš dvije kuke za lustere i na svaku prikačiš običan licnasti kabel za struju. Kablovi nisu spojeni. Oplet koaksijalca spojiš na jedan kabel a živu sredinu na drugi kabel.

Evo na brzinu jedan link za bazooka antenu Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Ili jedna verzija za stacionarnu montažu link Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Budem večeras potražio par tih linkova i slika, znam da ih imam negjde spremljene . . . . ali staračka demencija me hvata
Evidentirano
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač
« Odgovori #6 u: 02 Listopad , 2014, 15:36 »

Citat: "blinddog"
Ovo je obični dipol i šteta koaksijalnog kabla za to!
Uzmeš dvije kuke za lustere i na svaku prikačiš običan licnasti kabel za struju. Kablovi nisu spojeni. Oplet koaksijalca spojiš na jedan kabel a živu sredinu na drugi kabel.

Evo na brzinu jedan link za bazooka antenu Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Ili jedna verzija za stacionarnu montažu link Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Budem večeras potražio par tih linkova i slika, znam da ih imam negjde spremljene . . . . ali staračka demencija me hvata

Hvala! Hmm ovaj je ferrite stavio gore, gde pa budem ja to tu nabavil  :-? Budem si kasnije malo točnije pročital. Danas mi stiže cebejka, pa vjerojatno budem tak i nak zauzet montažom u autu  :D  :smiley_emoticons_ugly-dance:
Evidentirano

blinddog

• Donator
  • Regularni član
  • *
  • VKV brico
« Odgovori #7 u: 02 Listopad , 2014, 20:30 »

Dva linka za samogradnju horizontalne dipol antene.
Antena Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Centralni izolator Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Mjere krakova promjeniš za CB opseg, krak bi trebao biti 275,68 cm (bolje da je malo duži jer se lako skrati, produženje je teže). Bilo bi dobro da se napravi i prilagodni trafo (balun) i to 5 namotaja koaksijalnog kabla na cijev vanjskog promjera 4 cm. Dužinu krakova još treba dotjerati sa SWR metrom da ima što manji povrat tj. što veće zračenje.

Umjesto ove cijevi za centralni izolator možeš koristiti i nadžbuknu kutiju za elektroinstalacije, kuke za luster za kvačenje krakova. Na gornju centralnu kuku zaveži paracord ili neku uzicu i bez problema je možeš dići u zrak. Isto uzica ide na krajeve krakova kako bi se krakovi razvukli.. Ova antena ima zračenje naprijed-nazad, sa strane manje.
Možeš i krakove usmjeriti prema zemlji da kut između krakova bude od 60 do 90 stupnjeva i onda ti je lakše odraditi daleke (DX) veze jer je zračenje malo jače prema gore pa se valovi odbijaju od ionosfere.

I na kraju neka krakovi budu udaljeni barem pola valne duljine (znači 5,5 m) od zemlje i prepreka radi boljeg zračenja antene.

A za onaj primjer ugradnje autoantene na limenu ploču ili lonac pogledaj ovo
[youtube:1j4bhf4l]kYJI2lZmahg[/youtube:1j4bhf4l]
Evidentirano
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

Gorštak

• Prepper
  • Guru
  • *
« Odgovori #8 u: 02 Listopad , 2014, 20:33 »

Ufff kolko informacija u kratkom perioru, nemrem pohvatat sad sve  :-?  ali vidim ja da bi najbolje bilo da kolega Blind pocne u kucne posjete ic hahahah ... mi se mucimo, a on nastela i upogoni to u roku rakija  :D  :D  

moze novi link od YT ovaj dole ste nekaj zeznuli pa ne dela
Evidentirano

blinddog

• Donator
  • Regularni član
  • *
  • VKV brico
« Odgovori #9 u: 02 Listopad , 2014, 20:56 »

Hebi ga, starog psa teško naučiti nove trikove. Oduvijek me muči to postavljanje linkova na forumu.

Sad je valjda ispravno.
Glede kućnih posjeta, kad pristigne sva oprema mogu i kućne posjete . Plaćanje u naturi (netko je spomenu  rakiju!?) nakon posla jer kod plaćanja unaprijed ne bu od posla niš!  :vertex_Schild_Smiley_LOL1:

Upravo slavim ženin rođendan pa malo zujim i usput pregovaram za jednu cebejku, staru ali dobru i ispravnu. Još kad bi neko kupio gitaru i pojačalo koje sam oglasio...gdje bi mi bio kraj. Odmah bi uzeo jedan antenski HF/VHF/UHV analizator da dobro poštelam ove moje PMR antene.

I molim uvažene članove foruma da mi se obraćaju na forumu sa TI jer sam mlad u duši!
Evidentirano
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

Gorštak

• Prepper
  • Guru
  • *
« Odgovori #10 u: 02 Listopad , 2014, 21:38 »

[youtube:31ovu6m3]kYJI2lZmahg[/youtube:31ovu6m3]

evo kolega, stisnes na gumbic ovaj gore "youtube" i na youtubeu gore na linku kopiras sve iza znaka jednakosti i kopiras izmedju zagrada ... ima da sljaka ubacivanje linkova

youtube.com/watch?v=kYJI2lZmahg

Nego cestitaj ti boljoj polovici rodjendan, neka je puno zdravlja i srece :) ... a morali bumo se jednom nac pa neku rakiju popit i zamezit, moral bu i Prepper doc .. malo je "starih" CBasa pa da upijemo zananje za ostale narastaje heheheh

Kakva je situacija sa kristalima u stanicama ?? Jel oni s godinama gube svojstva ?? Moja Hy Gain 3 je ipak iz 78e godine, prirasla mi je srcu i nikak mi nemre nju zamjenit neki noviji model digitalni .. nije mi to to
Evidentirano

Gorštak

• Prepper
  • Guru
  • *
« Odgovori #11 u: 05 Listopad , 2014, 21:26 »

ima tko kakve nacrte za GP antenu il neku drugu kvalitetnu stacionarku ??
Evidentirano

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač
« Odgovori #12 u: 05 Listopad , 2014, 21:35 »

Pa probaj obu sa prve strane? Ja budem ak stignem ovaj tjedan prikupljano materijal za bazukicu

Via Tapatalk
Evidentirano

Gorštak

• Prepper
  • Guru
  • *
« Odgovori #13 u: 05 Listopad , 2014, 21:39 »

htio bi bas pravu GP slozit, i siknut ju na krov zgrade
Evidentirano

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač
« Odgovori #14 u: 06 Listopad , 2014, 15:31 »

Naišao na jako opširan tutorijal slaganja bazuke. Sad kužim razliku dipola i nje.

Ako netko nije baš jak u engleskom, može ju bacit kroz google translate. Ali ja idem poslije u elektromaterijal, da vidim jeli imaju RG8 koaks kabel  :D
Evidentirano

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač
« Odgovori #15 u: 09 Listopad , 2014, 13:20 »

Evo stigel mi materijal danas. Koaks RG213, dva muška PL i jedan ženski za T-spoj.
Dosta je debeli, ali ljudi po netu kaže da je to čisto ok, ima malo gubitka. Pa budemo vidjeli jel bude kaj s toga.

Uskoro se bacam na posao

[attachment=0:1m60jcp7]rg213.jpg[/attachment:1m60jcp7]
Evidentirano

Gorštak

• Prepper
  • Guru
  • *
« Odgovori #16 u: 09 Listopad , 2014, 13:28 »

kaj je ovo navucen termo buzir na njega ??? kaj nisi trebal dobit goli blank kabel bez da su konektori na njemu ?
Evidentirano

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač
« Odgovori #17 u: 09 Listopad , 2014, 14:11 »

Citat: "Gorštak"
kaj je ovo navucen termo buzir na njega ??? kaj nisi trebal dobit goli blank kabel bez da su konektori na njemu ?

Nije, izolirtraka je. Pa nisam kupil novu, to je rabljeni kabel. Inače nebi baš s 8kn/m prešel  :bigg:
Evidentirano

Gorštak

• Prepper
  • Guru
  • *
« Odgovori #18 u: 09 Listopad , 2014, 14:19 »

po kolko si dobil ?
Evidentirano

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač
« Odgovori #19 u: 10 Listopad , 2014, 14:14 »

Citat: "Gorštak"
po kolko si dobil ?

Pa po 8kn metar. Evo baš skočil u Elektromaterijal, kupil glavni dio mojeg projekta: Razvodna kutija  :D I malo bolju elastičnu izolirtraku budući da nemrem ovdje nigde termo bužira nabavit.

Pa možda , ako stignem, danas počnem sa realizacijom zolje  :D  :D

[attachment=1:3azmujl4]2014-10-10 14.07.55.jpg[/attachment:3azmujl4]

Evo nacrta za frekvenciju kanala 20

[attachment=0:3azmujl4]bazooka laenge.JPG[/attachment:3azmujl4]
Evidentirano
 Str: [1] 2 3 ... 8   Gore