Outdoor Hrvatska

Molimo prijavite se ili registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Napredno pretraživanje  
 Str: 1 [2] 3   Dolje

Autor Tema: Radioamaterska licenca  (Posjeta: 2797 vremena)

paradox

• Novi član
  • **
Re: Radioamaterska licenca
« Odgovori #20 u: 23 Studeni , 2014, 23:13 »

Citat: "blinddog"
Citat: "CroPrepper"
...
Radioamaterstvo se bavi visokim frekvencijama, ali oni pak nemaju ograničenja za snagu ili?

Ma radioamaterstvo ti je relativno skup sport (dozvola-jefitna, stanica-2000-15000kn, antene-kao i stanice, dodatni uređaji, kablovi, antenski stupovi,...)

Evo da se i ja nadovezem :-)
Maksimalna dozvoljena snaga je 1500 W.
Ne bih bas formulirao da je skup sport...sve ovisi. Ako ces koristiti u okvieima onoga sto moze CB onda je i povoljnije. Kupis baofenga za 40 dolara imas isto 4 W, ok drugacije su propagacije ali moze posluziti.
Naravno da mozes potrositi na tisuce eura jer su i mogucnosti puno vece, nisibogranicen na 40 kanala i 4 W Prakticki mozes raditi na svim bandovima pa ti trebaju i adekvatne antene i uredjaji. Jednom kad kupis uredjaj moze ti trajati cijeli zivot, ta tehnika ne zastarjeva.
« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »
Evidentirano

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Spol: Muški
  • Osnivač
Odg: Radioamaterska licenca
« Odgovori #21 u: 28 Veljača , 2015, 13:39 »

Trenutno sam u Njemačkoj na par dana i mogu reći da u prosjeku svaka 20. Kuća ovdje ima gp antenu na krovu ili yaegi ili oba dvoje. Ovdje je očito radio amaterizam jako popularan.

Via Tapatalk

Evidentirano
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Marin

• Novi član
  • **
Odg: Re: Radioamaterska licenca
« Odgovori #22 u: 05 Svibanj , 2017, 16:40 »

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
....
Na 446 mhz (PMR446) domet s 1W je oko 1 km, s 4W oko 5 km. Iako svi reklamiraju domet s PMR uređajima do 30 km, to je teško i u teoriji. Iako je tip s Biokova s usmjerenom antenom pričao s tipom u Italiji, također na obali ali to je ekstremni slučaj. ...
Ja posjedujem Motorole TLKR 50 i TLKR T92 H2O. "Legalni" uredjaji sa malom snagom i fiksnom antenom. I vjerovali ili ne uspostavio sam kontakt sa PMR uredjajem udaljenim 12Km. Iz pocetka nisam znao koliko su te osobe udaljene. Mislio sam tu su negdje u blizini. Cuo sam jednog Hrvata i Nijemca kako pricaju na engleskom jeziku. Obavljali su neki posao i tako komunicirali. Oni su udaljeni bili par stotina metara. Ali ja sam od njih bio udaljen 12km. Preko jednog prijatelja saznao sam tocnu lokaciju gdje su se te dvije osobe nalazile tog dana. Informacija je tocna jer i taj prijatelj je sa ovom dvojicom radio na tom poslu. Ostao sam sokiran kada sam izmjerio udaljenost. Moj uredjaj i ti uredjaji su bili na nadmorskoj visino od nekih 3-4m. Po terenu po kojem su se oni kretali visina iznosi od tih 3-4 do 25m nadmorske visine. Ja sad pretpostavjam da sam ih ja "cuo" i oni mene kada su se nalazili na toj nadmorskoj visini od 25m. Jer u slucjau da su bili na 3-4 izmedju nas bi bilo brdo u visini nekih 40-ak metara, a u duzini od nekih 4 km izmedju nas. Ako su bili na 25m onda bi bili blizu vrhu i nebi im brdo bilo prepreka. I ovih 12km mi djeluje nestvarno, zato ne vjerujem da je ostvaren kontakt kada su bili na istij visini kao i ja. Da dodam jos. Slusao sam ih jedno 2h kako pricaju. Cuo sam ih na oba uredjaja. I na slabiji TLKR 50 i TLKR T92 H2O. Ali razlika je u tome sto oni mene nisu culi kada bi odasiljao sa TLKR 50. Kada sam pricao na TLKR T92 H2O oni su me culi i postavili pitanje. Malo sam glumio Švabu i izazivao zbrku jedno vrijeme :D. Pitao bi na eng Hrvata koja mu je lokacija, a ovaj Hrvat odgovarao meni misleci da ga Hans pita. :D
Evidentirano

Mayra

• Novi član
  • **
« Odgovori #23 u: 22 Srpanj , 2017, 16:06 »

Evo da se i ja uključim. Prije nekih 5 godina uvjek sam u autu imao PMR uređaje iz Lidla (one plave Silvercrest) i skenirao eter. Na putu s posla javio se neki čovjek iz Sv. Ivan Žabno. Pričali smo nekih 5 min i pogledom na Google Karte ispalo je da je čovjek bio udaljen 47 km od mene. Očito je imao malo bolju opremu.
Evidentirano

Lakeman

• Marketing
  • Aktivni član
  • *
  • Moderator
« Odgovori #24 u: 23 Srpanj , 2017, 19:05 »

47km na pmr?

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

Evidentirano
"The More You Know, The Less You Carry"  - Mors Kochanski
______________________________________________________________________________________________________
kontakt:  marketing@outdoor-hrvatska.eu  //  Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi  /  Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi  /  Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Marin

• Novi član
  • **
« Odgovori #25 u: 13 Kolovoz , 2017, 15:12 »

Evo da se i ja uključim. Prije nekih 5 godina uvjek sam u autu imao PMR uređaje iz Lidla (one plave Silvercrest) i skenirao eter. Na putu s posla javio se neki čovjek iz Sv. Ivan Žabno. Pričali smo nekih 5 min i pogledom na Google Karte ispalo je da je čovjek bio udaljen 47 km od mene. Očito je imao malo bolju opremu.

dogodilo se i meni nesto neobicno prije mjesec dana. Slusao sam dva camca na moru koja medjusobno komuniciraju sa jeftinim PMR uredjajima. Slusao sam taj razgovori i spominjali su lokacije gdje se nalaze. Udaljeni od mene 4 km. Meni je antena na nekih 11m n/v. oni u camcima manje od 2m.... al izmedju nas brdo visine 200m u duzini oko 2 km. Po svemu to je nemoguce. Kako sam ja njih cuo ostaje mi kao nepoznanica. Jedino ako nisu bili ti ljudi u gradu i komunicirali medjusobno, zezajuci se da su na moru. Ali nisu mi djelovali da se zezaju i stariji su to ljudi. Dakle ne neka neozbiljna djeca.

Evidentirano

Marin

• Novi član
  • **
« Odgovori #26 u: 23 Prosinac , 2017, 18:38 »

Citam da osobna radioamaterska postaja moze sluziti i kao repetitor, ali mora biti prijavljeno i izdata dozvola. Ako se do takve dozvole moze lako doci onda je to super stvar. Pogotovo ako se moze takva radioamaterska postaja postaviti par stotina metara od kuce na uzvisenoj poziciji koja pokriva veliki prostor i cestu u duzini od 20-ak km. Ako je to moguce onda cijelo selo da polozi radio amaterski ispit i sa takvim repetirorom pokriju sva polja u proljopriveredi gdje rade sa kucom. I pogotovo cestu koja prolazi kroz ostala sela do grada.

Evidentirano

šumarak

• Regularni član
« Odgovori #27 u: 23 Siječanj , 2018, 15:54 »

Baš sam čitao o pravilnicima i to.. u jednom trenutku piše da ne postoji dobna granica za polaganje ispita, kako P tako i A, osim što maloljetna djeca moraju imati pristanak roditelja. Još sam pregledavao i skriptu i online ispit. Po svemu sudeći moraš biti tehnički vudren. E sad moje pitanje kako djete od, recimo 7 godina,a želi biti radioamater i ne razumije što su tranzistori, megaherci i kiloherci, a niti pretvoriti jedne u druge, jer to nije naučio u školi, niti ohmov zakon,može položiti taj ispit?
kao ni onaj deda od 65 godina kaj jedva zna prebaciti program na TV-u?
Evidentirano
Moj mi je psihijatar rekao da vi ne postojite. Imam dobre ideje, al mi ne dozvoljava da ih ostvarim.

Marin

• Novi član
  • **
« Odgovori #28 u: 23 Siječanj , 2018, 16:22 »

Izgleda da to nije tako strogo na ispitima kao u skoli nego se gleda kroz prste. Da barem postoje kakvi ispiti on line ili polaganje preko skypea ili slicno. Ovako pola tih radio klubova ne radi, a tamo se trebaju ti ispiti polagati.

Dao bi ja i 1 000kn za taj papir. Pa eto ako tko zna ako bi se to moglo srediti, mozemo se dogovoriti. :D

A o radio tematici ucim pomalo sam. Citam po netu, gledam po youtubeu i postavljam pitanja tu na forumu i puno vam hvala vama koji mi odgovarate na pitanja.

« Zadnja izmjena: 23 Siječanj , 2018, 16:24 od Marin »
Evidentirano

šumarak

• Regularni član
« Odgovori #29 u: 23 Siječanj , 2018, 16:25 »

pa vele da postoji i učenje za ispit kod kuće...vidi na stranicama saveza. a kaj se tiče ovog drugog...malo si pretjerao s cjenom. S obzirom da je polaganje p razrada besplatno, a ak nađeš nekog javi...samo ja ne dam 1000kn hahahaha
« Zadnja izmjena: 23 Siječanj , 2018, 16:27 od šumarak »
Evidentirano
Moj mi je psihijatar rekao da vi ne postojite. Imam dobre ideje, al mi ne dozvoljava da ih ostvarim.

Marin

• Novi član
  • **
« Odgovori #30 u: 23 Siječanj , 2018, 16:26 »

pa vele da postoji i učenje za ispit kod kuće...vidi na stranicama saveza. a kaj se tiče ovog drugog...malo si pretjerao s cjenom. S obzirom da je polaganje p razrada besplatno
Znam ali mantra mi je traziti i putovati na predavanja i sve to. Na to bi potrosio sigurno blizu ove navedene cifre.

Evidentirano

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač
« Odgovori #31 u: 23 Siječanj , 2018, 16:58 »

Daj par linkova de si to citao o sadrzaju. Ja bi isao polagat.
Evidentirano

Marin

• Novi član
  • **
« Odgovori #32 u: 23 Siječanj , 2018, 17:08 »

Daj par linkova de si to citao o sadrzaju. Ja bi isao polagat.

Pravilnik o amaterskim radijskim komunikacijama

Evidentirano

šumarak

• Regularni član
« Odgovori #33 u: 23 Siječanj , 2018, 17:50 »

Pa imaš na stranici saveza. Odeš na ono kako postati radioamater. Tam desno dole imaš dokumentaciju,a iznad ti je online ispit
Evidentirano

Preppy

• Administrator
  • Guru
  • *
  • Osnivač
« Odgovori #34 u: 24 Siječanj , 2018, 13:10 »

Iskreno sam malo razocaran, nema nigdje neki vodic koja znanja moras steci ili neki online kurikulum da se ucis nek moras na blef sve naucit pa kaj bu bu... Osim ak kupis ovu knjigu...

Citat:

Samostalno učenje

U koliko nemate u blizini radio klub koji organizira tečajeve preostaje vam metoda samoedukacije uz korištenje svih raspoloživih materijala u .pdf ili .doc formatu koje možete pronaći na internetu. Postoji i nekoliko vrlo zanimljivih web stranica na kojima možete pronaći puno materijala koji će vam koristiti za stjecanje znanja potrebitih za uspješno polaganje ispita. Prije svega tu je izvrsna web stranica radio kluba Pazin Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi kao i nezavisni portal qrz.com.hr.

Od pisane literature svakako je najkorisnija knjiga Radiokomunikacije (izdavač Kigen d.o.o.) u kojoj se nalaze testovi s ispitnim pitanjima (i odgovorima) kakvi će se pojavljivati i na samome ispitu. Obavezna literatura je i Pravilnik o amaterskim radijskim komunikacijama (NN broj 45/12). Obvezni dio ispitnog programa za A razred i za P razred, koji je usklađen je sa CEPT preporukom T/R 61-02 i sa ERC izvješćem ERC REPORT 32, objavljen je uz stari Pravilnik (NN 61/09) i ostao je nepromijenjen.

Kada smatrate da se ste usvojili znanja potrebita za polaganje ispita isto vrlo lako možete provjeriti rješavanjem Online ispita za P razred koji možete pronaći na web stranici HRS-a.
Evidentirano

Human

• Novi član
  • **
« Odgovori #35 u: 24 Siječanj , 2018, 13:59 »

Iskreno sam malo razocaran, nema nigdje neki vodic koja znanja moras steci ili neki online kurikulum da se ucis nek moras na blef sve naucit pa kaj bu bu... Osim ak kupis ovu knjigu...

Citat:

Samostalno učenje

U koliko nemate u blizini radio klub koji organizira tečajeve preostaje vam metoda samoedukacije uz korištenje svih raspoloživih materijala u .pdf ili .doc formatu koje možete pronaći na internetu. Postoji i nekoliko vrlo zanimljivih web stranica na kojima možete pronaći puno materijala koji će vam koristiti za stjecanje znanja potrebitih za uspješno polaganje ispita. Prije svega tu je izvrsna web stranica radio kluba Pazin Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi kao i nezavisni portal qrz.com.hr.

Od pisane literature svakako je najkorisnija knjiga Radiokomunikacije (izdavač Kigen d.o.o.) u kojoj se nalaze testovi s ispitnim pitanjima (i odgovorima) kakvi će se pojavljivati i na samome ispitu. Obavezna literatura je i Pravilnik o amaterskim radijskim komunikacijama (NN broj 45/12). Obvezni dio ispitnog programa za A razred i za P razred, koji je usklađen je sa CEPT preporukom T/R 61-02 i sa ERC izvješćem ERC REPORT 32, objavljen je uz stari Pravilnik (NN 61/09) i ostao je nepromijenjen.

Kada smatrate da se ste usvojili znanja potrebita za polaganje ispita isto vrlo lako možete provjeriti rješavanjem Online ispita za P razred koji možete pronaći na web stranici HRS-a.

S time da kad sam tražio, nisam je našao za kupiti. Tj, više puta sam slao mail tamo na hamradio.hr i govorio im da im ne radi link na tu knjigu jer izdavač Kigen izgleda više ne postoji.
Naravno da nisu nikad ništa odgovorili. Tj, kad sam drugi put slao mail, prvo sam napisao da im linkovi na stranici ne rade. Onda su pitali koji, pa dok sam naveo da ne radi taj, a da bih htio kupiti knjigu, više se nisu javljali.
Vidim da i dan danas link "naruči knjigu" postoji, ali nije u funkciji.

No našao sam je i posudio u Knjižnicama grada Zagreba.

Edit:
No na toj web stranici ispod tog linka za naručivanje knjige imaš sekciju "dokumenti za ispit". Njih možeš poskidati.
A sad, jel su relevantni i ažurni i jel će pitanja biti iz njih - ne znam.

« Zadnja izmjena: 24 Siječanj , 2018, 14:03 od Human »
Evidentirano

šumarak

• Regularni član
« Odgovori #36 u: 24 Siječanj , 2018, 14:11 »

a ovaj online test je govno. Ne kaže u čemu si pogriješio, neko ti veli da nisi postigao rezultate za polaganje. tehnički dio rješim, al ovaj operativni me j..be.
zakaj moram znati one pozivne znakove država...ima na netu ili možeš pitati čovjeka od kudje odnosno QTH. Toliko nepotrebnih stvari moraš znati.
Evidentirano

šumarak

• Regularni član
« Odgovori #37 u: 24 Siječanj , 2018, 14:15 »

ej Human ne kužim kak veliš da nemaš gdje polagat, pa ti si iz Zagreba kak vidim..tu imaš često za polagat
Evidentirano

Marin

• Novi član
  • **
« Odgovori #38 u: 24 Siječanj , 2018, 16:20 »

No našao sam je i posudio u Knjižnicama grada Zagreba.

Ako si u mogucnosti da nekako skeniras knjigu i napravis je u pdf formatu bila bi to korisna stvar.
Evidentirano

Human

• Novi član
  • **
« Odgovori #39 u: 24 Siječanj , 2018, 18:20 »

ej Human ne kužim kak veliš da nemaš gdje polagat, pa ti si iz Zagreba kak vidim..tu imaš često za polagat
hmm.. Pa nisam baš napisao da nemam gdje polagati. Napisao sam da nisam našao tu knjigu koju sam htio kupiti.
Evidentirano
 Str: 1 [2] 3   Gore