Općenito o antenama

• 20 replies
  • 982 views
*

Offline Preppy

• *
  • 3899
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
Općenito o antenama
« u: 07 Lipanj , 2017, 14:23 »
Naručio sam si drugi Baofeng, ovaj puta UV-5R jer su jeftini i dobri. Sad si razmišljam kakvu još antenu da nabavim, iako me ova Nagoya 771 totalno oduševila, možda i nju uzmem za ovaj UV-5R.

Ovdje je pregled antena koje nudi Nagoya.

*

Offline Marin

• 160
  • 0
Odg: Općenito o antenama
« Odgovori #1 u: 08 Lipanj , 2017, 18:18 »
Zanima me jel ok kombinacija da na kabel koji je spojen na antenu stavim BNC konektor muski i onda adapter BNC zenski na SMA zenski, na sto bi prikacio uredjaj? Izgleda mi da je tako najlakse odspajati uredjaj od antene i povezivati drugi na antenu itd...

*

Offline poljičanin

• *
  • 1753
  • 16
« Odgovori #2 u: 08 Lipanj , 2017, 21:53 »
Više je to mehaničko pitanje nego električko, s te strane može, pitanje je samo hoće li ti to biti dovoljno robusno.

*

Offline blinddog

• *
  • 437
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #3 u: 08 Lipanj , 2017, 23:07 »
Na taj način si riješio problem kod eventualne promjene uređaja koji ima drugačiji konektor. Samo staviš adapter. Zato i postoje adapteri svih mogućih vrsta.
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Offline Preppy

• *
  • 3899
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #4 u: 09 Lipanj , 2017, 10:57 »
Nisam siguran ukoliko produzenje antene preko kabla i spajanje na sami uredaj remeti SWR antene jer kabel bi mogao emitirat i primit EM valove  :zbunjen:

*

Offline Marin

• 160
  • 0
« Odgovori #5 u: 09 Lipanj , 2017, 16:59 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Više je to mehaničko pitanje nego električko, s te strane može, pitanje je samo hoće li ti to biti dovoljno robusno.

Neznam ni sam. Vidio sam kako izgleda krimpani SMA na rg-58. To je ziva katastrofa. Sve samo sto ne pukne. Najbolje bi bilo na kabel stavit N muski i onda adapter N zenski na SMA zenski. I adapter N zenski na PL259 muski. mislim da je to najbolji i najcvrsci spoj. Ali lakse je baratat sa BNC... Samo neznam koliko je taj spoj kvalitetan i cvrst? Jer vidio sam SMA na rg-58. To nista ne valja. To je za jednom mozda spojit i nikad vise ne dirat.

Ovi clamp prikljuci mi djeluju bolje od krimpanih. Jednostavnije i brze se stavlja na kabel bez komplikacija. Kakve prednosti imaju krimp nad clamp, ako ih uopce i ima?

*

Offline Preppy

• *
  • 3899
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #6 u: 28 Veljača , 2018, 16:32 »
Evo danas stigla Diamondka za auto u kombinaciji sa Baofengom. Uzeo sam najjeftiniju Diamond u asortimanu koja ide do 10W maksimalno.

Citat:
Specifications:
Bands:   2m/70cm
Gain dBi:   2.15 / 3.4
Max Power Rating:   10w
Height:   20"
Mount:   1.25" Magnet
Impedance:   50 ohms
Element Phasing:   1-1/4l, 1-5/8l
Coax:   9'10" RG174/U w/ SMA connector.

Iako na webstranici Diamonda kazu da ima Gain od 2.15 za 2m, na webstranici gdje sam kupio je pisalo da ima 0dBi za 2m  :zbunjen:

« Zadnja izmjena: 28 Veljača , 2018, 16:35 od Preppy »

*

Offline blinddog

• *
  • 437
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #7 u: 01 Ožujak , 2018, 08:43 »
Sad treba napraviti test u vožnji tipa: izdrži do xx kmh, nakon toga leti na antenskom kablu.
Možda se varam ali jako sam skeptičan baš po tom pitanju do koje brzine izdrži.
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Offline Preppy

• *
  • 3899
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #8 u: 01 Ožujak , 2018, 08:54 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Sad treba napraviti test u vožnji tipa: izdrži do xx kmh, nakon toga leti na antenskom kablu.

Drzi do 100km/h. Ali ju nisam ni kupil za voznju po autocesti a i ima jako maleni magnetski priljepak.
« Zadnja izmjena: 01 Ožujak , 2018, 09:40 od Preppy »

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #9 u: 25 Lipanj , 2018, 18:34 »
Bas su danas na R3A raspravljali o magnetnim antenama,pa je lik prical kak je zaboravil na nju na krovu i dal gasa na auto putu .. pa mu pukla sa magnetnog postolja i celi krov stukla ... veli nekima tuca tj led meni antena veli dok sam stal vec je svoje napravila

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

*

Offline Marin

• 160
  • 0
« Odgovori #10 u: 25 Lipanj , 2018, 19:46 »
Neke antene sa magnetnim postoljem imaju plastiku koja se priljubi uz krov auta, a magnet je valjda unutra iza te plastike da nebi skinulo farbu sa lima. Sad mene zanima kakav je to uopce spoj sa krovom od auta kada plasticni dio antene dotice krov?

*

Offline Preppy

• *
  • 3899
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #11 u: 25 Lipanj , 2018, 20:02 »
Masa se dobije na vhf uhf frekvencijama preko kapacitetnog spoja? (capacitance coupling). Tak da lak nit guma ne smeta. Kod CB antena je već malo teže pa treba imat spoj na masu.

Via Tapatalk

*

Offline Preppy

• *
  • 3899
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #12 u: 25 Lipanj , 2018, 20:02 »
Bas su danas na R3A raspravljali o magnetnim antenama,pa je lik prical kak je zaboravil na nju na krovu i dal gasa na auto putu .. pa mu pukla sa magnetnog postolja i celi krov stukla ... veli nekima tuca tj led meni antena veli dok sam stal vec je svoje napravila

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
Zato svaka antena ima deklaraciju do kolko ide. Ova mala diamond do max. 100kmh

Via Tapatalk

*

Offline Marin

• 160
  • 0
« Odgovori #13 u: 25 Lipanj , 2018, 20:12 »
Masa se dobije na vhf uhf frekvencijama preko kapacitetnog spoja? (capacitance coupling). Tak da lak nit guma ne smeta. Kod CB antena je već malo teže pa treba imat spoj na masu.

Via Tapatalk

A radijali na GP antenama? Oni moraju biti direktno na metalnoj cijevi koja je nosac ili mogu biti na vanskoj plasticnoj cijevi u kojoj je metalna cijev?

*

Offline Preppy

• *
  • 3899
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #14 u: 25 Lipanj , 2018, 20:15 »
Ak imaš radijale ne trebaš uzemljenje.

Via Tapatalk

*

Offline Marin

• 160
  • 0
« Odgovori #15 u: 25 Lipanj , 2018, 20:36 »
Ak imaš radijale ne trebaš uzemljenje.

Via Tapatalk

Al ti radijali moraju doticati metalni dio? Logicno je da moraju :D.

Ako su na plasticnoj cijevi pricvrsceni, mogu li spojiti obicnom bakrenom zicom radijale, odnosno da zica ide na šelnu koja drzi radijale sa unutarnjim metalnim dijelom? skinem dio plastike koja je preko metalne cijevi i tu napravim spoj zicom koju spojim na šelnu?

*

Offline Preppy

• *
  • 3899
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #16 u: 25 Lipanj , 2018, 20:47 »
Ne kužim kaj mi govoriš haha :D
Radijali moraju bit spojeni na oplet koaksa. Možeš i to riješiti komadićem žice, al da nebu pre duga jer inače ti iskrivi geometriju zračenja.

Via Tapatalk

*

Offline Marin

• 160
  • 0
« Odgovori #17 u: 25 Lipanj , 2018, 20:58 »
Ne kužim kaj mi govoriš haha :D
Radijali moraju bit spojeni na oplet koaksa. Možeš i to riješiti komadićem žice, al da nebu pre duga jer inače ti iskrivi geometriju zračenja.

Via Tapatalk
Vidis da kuzis:D

Izvukao bi mozda 2-4cm. Mozda bi bilo to ok. Recimo par cm bakrene zice koju gurnem izmedju gdje su zaglavljeni UHF konektor i cijev. I tako vucem zicu 1 cm gore. Preko ruba pa dolje i preko toga je navucena plastika. Napravim rupu u plastici i tu zicu provucem i spojim na šelnu ili na jedan od radijala koji su preko te plasticne cijevi postavljeni.

Ajme ni ti sam neznam sto vise pisem. Sve mi se pomišalo. :D

Evo i "primitivne" skice koja mozda pojasnjava stvar.
« Zadnja izmjena: 25 Lipanj , 2018, 21:10 od Marin »

*

Offline Preppy

• *
  • 3899
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #18 u: 27 Lipanj , 2018, 09:55 »
Ako uzimas metalnu cijev onda obaveno izoliras od konektora. Ali ne vidim problem u tome, to bi moralo raditi. Ali ne vidim razlog zasto bi opce uzimao plasticnu cijev, pa neka ti bude radijator slobodan. Nabavi termobuzir i navuci ga preko so konektora i radijatora i pusti malu zicicu van za radijale i nju posle kad zagrijes termobuzir spojis na radijale. Negdje sam citao da te plasticne cijevi (neke od njih) imaju utjecaj na geometriju zracenja.
« Zadnja izmjena: 27 Lipanj , 2018, 09:58 od Preppy »

*

Offline Preppy

• *
  • 3899
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #19 u: 27 Lipanj , 2018, 10:00 »
Još da dodam, na 1/4 gpjki radijali moraju bit pod 45 stupnja.

Via Tapatalk